Benešův betlém se rozrostl o malíře Alfonse Muchu

Relax
20. 11. 2017 18:33
Devíticentimetrová figurka s klíčem od Muchovy vily v Praze a knoflíkem z malířova kabátu.
Devíticentimetrová figurka s klíčem od Muchovy vily v Praze a knoflíkem z malířova kabátu.

O postavu českého malíře a designéra Alfonse Muchy se letos rozrostl dřevěný betlém loštického řezbáře Jaroslava Beneše, který zachycuje osobnosti z reálného života. Devíticentimetrovou figurku z lipového dřeva vyobrazil se dvěma štětci a s paletou v ruce. U nohou má přitom originální klíč od Muchovy vily v Praze - Bubenči, od jeho vnuka získal řezbář také knoflík z malířova kabátu. Novými osadníky betlému se stali i další dva loštičtí obyvatelé - Vladimír Kolář a Stanislav Veselý. Na betlému řezbář pracuje od roku 1994, má už zhruba 300 postav.

"Letos jsem vyřezal tři postavy, z toho jsou dvě za Loštice. Do betlému tak přibyl loštický král Tvarůžek II., kterým je místní občan Vladimír Kolář, a také vedoucí zdejšího kulturního střediska Stanislav Veselý, kterého jsem pasoval na ministra kultury. Je nejen středem loštických kulturních akcí, ale i aktivním hudebníkem a zakladatelem Loštické Veselky. Za Moravu jsem vyřezal malíře Alfonse Muchu," uvedl řezbář.

Do betlému se rozhodl světoznámého malíře a tvůrce Slovanské epopeje vyřezat kvůli jeho moravským kořenům. "Patří na Moravu, je to moravský malíř. Narodil se v Ivančicích jako Menšík, kterého bych chtěl také jednou vyřezat do svého betlému," doplnil Beneš. Kromě samotné figurky zdobí nového osadníka také originální klíč pocházející z mistrovy vily v Praze - Bubenči. Beneš ho získal společně s knoflíkem z Muchova kabátu od jeho vnuka. "Klíč ponechám přímo u figurky, přesně k ní pasuje. Knoflík bude vystaven v relikviáři, kde jsou věci lidí, které jsem vyřezal," doplnil řezbář.

Nové postavy z Benešova betléma - (zleva) Vladimír Kolář jako loštický král Tvarůžek druhý, malíř Alfons Mucha, tvůrce světoznámé Slovanské epopeje, a vedoucí kulturního střediska v Lošticích Stanislav Veselý.
Loni Moravu reprezentoval fotograf Jindřich Štreit. V betlému má "parťáka", postavičku dlouholetého fotografa Vladislava Galgonka. Oba drží v rukou fotoaparát s ptáčkem. V betlému mají přitom i řadu netradičních sousedů, kterými se řezbář inspiroval v minulosti, například hanáckého obra Josefa Drásala, zápasníka Gustava Frištenského či šternberského malíře Libora Vojkůvku. Doplňuje je figurka vězně Kajínka prchajícího z nedaleké mírovské věznice, ale i "tykadlový řidič" Roman Smetana zpodobněn v letícím broukovi se smetanou.

I když Benešův betlém čítá na 300 figurek, z nedostatku inspirace řezbář obavu nemá. Kandidátů je podle něj stále dost. Strach nemá ani z toho, že by betlém trpěl nedostatkem prostoru. "Jsou tady už sice na husto, ale to nevadí," dodal s úsměvem řezbář. Netradiční betlém bude k vidění u řezbáře v Lošticích na Šumpersku od 1. prosince do 6. ledna.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Peřina Luděk

Další čtení

Steel Hunters začíná novou sezónu a přidá zdarma Battle Pass

Relax
29. 4. 2025

Soutěž o vstupenky na muzikál Jakoubek

Relax
28. 4. 2025

Nová perspektiva: Návrhářka Kladošová vytvořila dílo inspirované speciální edicí zařízení VEEV ONE

Relax
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ