V Národním pedagogickém muzeu a knihovně J. A. Komenského v Praze začne ve středu výstava o českém školství před sto lety. Přiblíží lidem zejména podobu meziválečného školství a tehdejší dobu. Výstava s názvem Nová škola v nové republice potrvá do konce letošního roku. Uskuteční se ke stému výročí založení Československa.
Expozice seznámí zájemce s tím, jak fungovaly školy v období první republiky mezi roky 1918 a 1938 v různých částech Československa. Návštěvníci se dozvědí o rozdílech mezi školami na Slovensku a Podkarpatské Rusi, kde byly podle historiků méně rozvinuté školy než v Čechách a na Moravě. Výstava nabídne také informace o různých snahách o modernizaci stylu výuky, která měla vést k větší aktivitě žáků v hodinách výuky.
K vidění budou různé předměty ze sbírky pedagogického muzea, třeba výrobky tělesně postižených žáků či fotografie z takzvaných pokusných škol. Návštěvníci se seznámí i se školními pomůckami a potřebami, které se v té době používaly.
Méně známou kapitolou meziválečného školství je činnost řady pedagogických osobností v oblasti sociální péče. Například spisovatel a učitel Eduard Štorch organizoval pro děti mimo jiné lyžařské zájezdy. Další osobnosti působily mezi dětmi ze sociálně slabých rodin nebo mezi tělesně postiženými.
Součástí výstavy je filmová smyčka s ukázkami z prvorepublikových filmů ze školního prostředí a fotokoutek, kde se návštěvníci mohou vyfotografovat v dobovém oblečení.
Doprovodná výstava Tady nová republika návštěvníky krátce seznámí se základními údaji o meziválečném Československu. Tuto výstavu si mohou učitelé zapůjčit do školy, a to jak ve fyzické, tak elektronické formě. Pro školy jsou k výstavě připraveny vzdělávací programy.
K dispozici jsou i informační brožurky o československém meziválečném školství a povinné školní docházce, dále pak i tři nové tematické pohlednice.