Tipy
Cestování po Česku. Kam vyrazit na výlet?
22.05.2019 16:00 Původní zpráva
Klub českých turistů oslavil 11. května 130 let od vyznačení první trasy - vedla ze Štěchovic ke Svatojánským proudům. Dnes turisté spravují a udržují tisíce kilometrů cest. Pokud právě nahlížíte do mapy a dumáte, kam se vydat, máme pro vás tipy na několik jarních výletů.
Albertovy skály
Svatojánské proudy sice vzaly zasvé po stavbě Štěchovické přehrady, nádherná příroda ale z vltavského údolí jižně od Prahy nezmizela. Na pravém břehu se nad hladinou Slapské přehrady vypínají strmé Albertovy skály. Národní přírodní rezervace uspokojí milovníky přírody, fotografy i vyznavače vzdušných vyhlídek a horských chodníků. Trasa k vrcholu Drbákov začíná u rozcestí U Křížku kousek od Nalžovic, kde můžete zaparkovat. Oblastí vede naučná stezka - jedenáct informačních tabulí seznamuje s historií a zajímavostmi lokality. Trasa svým charakterem připomíná horský terén. Místy šlapete po dřevěných schůdcích, jinde je cesta jištěna řetězy. Nedoporučuje se na ni vydat po dešti. Celý okruh měří asi sedm kilometrů a zvládnete ho přibližně za tři hodiny.
Po stopách horníků
Obec Kryštofovo údolí najdete kousek za Libercem. Vedle malebných roubených chalup, celoročního muzea betlémů a jediného vesnického orloje v Česku, který vyrobil místní obyvatel z trafostanice, tady začíná hornická naučná stezka Ještědský hřbet. Čtrnáctikilometrová trasa vede přes Andělskou horu do Panenské Hůrky u Bílého Kostela. Je lemována několika informačními panely, jež představují hornickou minulost regionu. Doplněny jsou autentickými dobovými replikami strojního zařízení (například rumpál nebo větrák), jež horníci používali při těžbě.
Zámek Hradec nad Moravicí
Budete-li projíždět Opavskem, zastavte se na jednom z nejpohádkovějších zámků v Česku. Zámecký komplex tvoří starší Bílý zámek, z 19. století pochází novogotický Červený zámek s hlavní vstupní branou. Areál obklopuje velký park, v němž začíná výletní trasa zvaná Lovecká stezka Lichnovských, která vede bukovým lesem a je dlouhá 6,5 kilometru. Cestou natrefíte na několik pěkných výhledů na řeku Moravici a vesnici Žimrovice. Ze stezky lze ještě po chodníčku vystoupat na vyhlídku Bellaria, jejíž název v českém překladu znamená krásná řeka. K zámku je možné dojít pěšky - parkuje se dole kousek od hlavní cesty - nebo můžete zajet až k hlavní bráně.
Hrad Přimda
Zřícenina hradu Přimda stojí na vrcholu skalnatého hřebene nad stejnojmenným městečkem v severní části Českého lesa. Jeden z nejstarších kamenných hradů si na počátku 12. století dala "načerno" postavit německá knížata. Brzy ho však dobyla vojska knížete Vladislava a stal se důležitou českou pohraniční pevností. Nedaleko Přimdy - asi 2,5 kilometru - leží vzácné rašeliniště Podkovák. Dřevěný chodník vás zavede do blatkového boru se vzácnými druhy rostlin. Trasa končí zastřešeným odpočívadlem s vyhlídkou na rašelinná jezírka.
Kačenčina pohádková stezka
Jediná vládkyně hor v českých zemích - Kačenka - vás provede okolím obce Deštné v Orlických horách. Vede tudy interaktivní stezka dlouhá asi 15 kilometrů. Její součástí je osmnáct zastávek s příjemným posezením a informačními tabulemi s pohádkovými příběhy, které seznamují turisty s historií lokality. Kdo rád soutěží, může si na trase zakoupit pohlednici s piktogramy, cestou plnit úkoly a sbírat razítka. Stezka začíná u Muzea zimních sportů, řemesel a turistiky v Deštné, pokračuje k Ateliéru zvonaře a hrnčířky, dále pak kolem jízdárny směrem k lyžařskému areálu. Při cestě vzhůru můžete využít lanovku na Studený vrch, ušetříte si tak stoupání po červené sjezdovce. Odtud dojdete až ke kostelu sv. Matouše s krásným výhledem na horskou obec a její okolí. Trasa končí u lanového parku a restaurace Kozí chlívek. Všechna stanoviště zdobí kolorované sochy princezny Kačenky z dílny umělkyně Jarmily Haldové, jejíž díla k tomuto kraji neodmyslitelně patří.
Plavba historickou Olomoucí
Pokud se vám nechce šlapat nebo byste rádi zažili trochu jinou prohlídku památek a parků, zavítejte na Olomoucko. Vyzkoušet tu můžete jedno- až tříhodinovou plavbu na osmimístných nafukovacích člunech řízených zkušenými vodáky. Celkem čtyři trasy vedou po hlavním toku řeky Moravy (kolem Klášterního hradiska a pravoslavného kostela) nebo jeho rameni - Mlýnském potoku (kolem katedrály sv. Václava a Bezručovými sady pod hradbami historické části Olomouce). Romantické duše ocení noční plavby s lampiony kolem osvětlených památek. Výchozím bodem pro nástup bývají vesnice kolem Olomouce - Postřelmov nebo Horka nad Moravou (jejich seznam najdete na www.perej.cz), cena za jednoho člena osádky začíná na 390 korunách.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.