Šanghaj
Děti z řad bohaté smetánky se učí vybranému chování
24.06.2019 05:30
Vzorně stolovat, držet se zpříma či umět se vyjadřovat při večeři ve městě: v Šanghaji učí francouzský profesor malé děti z majetné elity dobrým způsobům, aby mohly zazářit ve společnosti.
V posledním patře pětihvězdičkového hotelu ve velkoměstě s 24 miliony obyvatel se desetiletá Danielle Liu snaží přejít po červené čáře nakreslené na podlaze s knihou na hlavě a udržet přitom rovnováhu.
Podle její matky, která ji pozoruje, je cílem cvičení dosáhnout toho, aby dívka chodila zpříma a stala se skutečnou mladou dámou schopnou prosadit se v mimořádně konkurenčním prostředí bohatých Číňanů.
Danielle patří ke skupině osmi dětí, dívek a chlapců, jejichž rodiče se rozhodli obětovat sobotu, aby přihlíželi tomuto vzdělávání, které má mezi šanghajskou smetánkou výbornou pověst.
Chlapci jsou velmi elegantní v oblečcích s motýlkem a černými naleštěnými botami. Dívky zase okouzlují pěknými šaty a andělskými úsměvy.
"Máš problém s rovnováhou," říká zakladatel školy, jednatřicetiletý Guillaume de Bernadac jednomu ze žáků, který se s obtížemi snaží chodit s knihou na hlavě.
Děti ve věku od sedmi do 11 let vypadají, že je učení baví.
Čcheng Li-jen, matky Danielly, prohlašuje, že chce, aby dcerka byla dokonalá. "Doufám, že se bude rozvíjet ve všech směrech, aby se z ní stala skutečná dáma se sportovním vzhledem a aby byla nadaná ke studiu," vysvětluje téměř dokonalou angličtinou.
Danielle již chodí na soukromé hodiny plavání, klavíru a tance, který má ráda.
"Vždycky se jí ptám, jestli se jí to líbí," upřesňuje matka, která je učitelka. Zároveň připouští, že v Šanghaji, internacionálním a nejvyspělejším čínském velkoměstě, vládne zuřivá konkurence pokud jde o zaměstnání a společenské uznání.
Rodiče platí Guillaumovi de Bernadacovi za čtyřhodinovou lekci 2688 jüanů (téměř 9000 Kč). To se v Šanghaji rovná průměrné týdenní mzdě.
Na pozadí klasické hudby se děti učí jednat s druhými, zdravit lidi, starat se o svůj zevnějšek nebo volit správné téma konverzace při večeři.
Guillaume de Bernadac přijel do Číny studovat. Uvádí, že poptávka prudce vzrostla, když v roce 2014 založil svou Akademii De Bernadac. Kontaktovala jej i šanghajská radnice, která chtěla zavést podobné kurzy na školách ve městě. Akademie nabízí rovněž vzdělávání pro dospělé či firmy.
Podle de Bernadaca není cílem jen vštípit dětem západní způsoby, ale také naučit ty, které půjdou do ciziny nebo zůstanou v Číně, aby se uměly přizpůsobovat. Sám nemá vzdělání v této sféře, ale prohlašuje, že jeho pradědeček dával podobné hodiny šlechtě v koloniálním Maroku v letech 1920 až 1930. Budoucí král Hasan II. prý také tyto kurzy navštěvoval, aby se naučil, jak být zdvořilý a jak se vybraně chovat.
Paní Čcheng, elegantně sedící po boku své dcerky Danielly, nepovažuje za nijak předčasné učit dívku dobrým způsobům.
"Děti mají jistě zůstat dětmi. Ale musejí mít i minimum disciplíny," prohlašuje. "Není možné, aby například na veřejnosti křičely. Nebylo by to vhodné," říká.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.