Spisovatelova vila
Do Čapkovy vily se lidé podívají ve skupinách nejvýš po sedmi
23.02.2016 17:05
Do chystaného muzea v Čapkově vile na Vinohradech se lidé podívají ve skupinách nejvýše po sedmi. Na podzim začne oprava domu, budova a zahrada se po ní vrátí do původní podoby ze 30. let minulého století, řekl radní Prahy 10 pro územní rozvoj Bohumil Zoufalík (Nezávislí pro Prahu 10-Hnutí pro lepší Desítku). Muzeum se ve vile otevře v roce 2018, na který připadá výročí 80 let od smrti jejího majitele, spisovatele Karla Čapka.
Malý počet návštěvníků, kteří mohou budovu navštívit muzeum, je dáno jeho netradiční formou. Půjde o takzvané domácí muzeum, tedy zachování poloviny dvojvily v co nejpůvodnějším stavu. "Chceme využít naprosto ojedinělé příležitosti a plně obnovit autentický rodinný prostor, kde světoznámý spisovatel žil a tvořil," řekl Zoufalík.
Rada městské části v únoru schválila takzvané libreto, tedy plán a technický scénář budoucí expozice. Připomínkovaly ho odborníci z ministerstva kultury, Památníku národního písemnictví, Národního technického muzea, Národního památkového ústavu a Památníku Karla Čapka.
Počítá se s osmi tematickými okruhy zaměřenými na jednotlivé stránky osobnosti Karla čapka. "Jejich cílem je představit návštěvníkům Čapka jako spisovatele, novináře, autora knih pro děti, divadelníka, přítele prezidenta T. G. Masaryka a takzvaného pátečníka, fotografa, zahradníka, ale také jako bratra malíře Josefa Čapka," vysvětlil radní.
Okruhy budoucího muzea
Všechny prohlídkové okruhy budoucího muzea budou začínat na zahradě. I ta se vrátí do původní podoby, kterou měla v době, kdy jí Čapek proslavil v knize Zahradníkův rok. Ze zahrady návštěvníci vstoupí do suterénu domu, kde pro ně, stejně tak jako pro zaměstnance a ostrahu muzea, bude připraveno zázemí a prostory pro pořádání setkání a čtení. V prvním patře bude prostor pro krátkodobé výstavy, prostor bude také využíván pro reprezentační účely Prahy 10.
"Druhé patro, kde měl Čapek před svatbou s Olgou Scheinpflugovou pracovnu a kde je také jejich společná ložnice, zůstane plně zachováno a po zásahu expertů se navíc do své původní podoby vrátí zimní zahrada, kde spisovatel pěstoval kaktusy," uvedl dále Zoufalík. Nezměněné zůstane zachováno i podkroví a místnost pátečníků.
Spisovatelovu polovinu dvojvily postavenou v letech 1923 až 1924 zakoupila radnice předloni od dědiců za 44 milionů korun. Zároveň městská část zažádala ministerstvo kultury o zařazení vily na seznam národních kulturních památek. Druhá část dvojvily paří potomkům Karlova bratra malíře Josefa Čapka.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.