Nová výstava
Hřebčín v Kladrubech představuje restaurovaný Masarykův kočár
25.05.2018 07:35
Zrestaurovaný kočár prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka či hlavu Masarykova koně představí výstava A budeme sedlat v kladrubském hřebčíně. Výstava se vztahuje ke 100. výročí vzniku Československa. Návštěvníkům přibližuje Masarykův vztah ke koním.
Masarykův slavnostní kočár v kočárovně hřebčína je hlavním exponátem výstavy. "Kočár patřil k Masarykovým neoblíbenějším. Měl raději kočáry než auta. Je neuvěřitelně pohodlný," řekl restaurátor Tomáš Bárta, který se svými kolegy strávil obnovou kočáru 800 hodin.
Pracné bylo podle Bárty už třeba jenom najít správné materiály pro obnovu kočáru. Ne všechny totiž pocházejí z Čech. Výrobní postupy již navíc dávno nejsou známé a návody na ingredience, jako jsou tmely nebo olejové laky, neexistují. A tak, než se odborníkům podařilo smíchat správné poměry laku, před dílnou i párkrát hořelo, dodal Bárta.
"Jako restaurátor dáváte svoji hlavu na špalek. Všechny postupy vyžadovaly čas. Jsme rychlá doba, chceme všechno hned, ale dřív takto neuvažovali," řekl Bárta.
Restaurovaný kočár typu Mylord pochází z roku 1914 a sloužil hlavně ke slavnostním příležitostem. Masaryk v něm mimo jiné jel při inauguracích v letech 1927 a 1934. "Kočár je jedinečným dokladem kvality stavitelství kočárů na území českých zemí v tehdejším Rakousko-Uhersku na začátku 20. století, které se transformovalo do stavitelství prvních automobilových karoserií," uvedl kurátor výstavy Pavel Douša.
Prezidentské stáje disponovaly vícero kočáry. Hřebčín vlastní ještě jeden prezidentský kočár, který je o čtyři roky mladší, rovněž značky Mylord. Vzadu jej zdobí prezidentský znak. Návštěvníkům se dnes předvedl v zápřahu dvou koní.
Za první republiky Hrad využíval pro své ceremonie starokladrubské koně, a to díky prvnímu hradnímu ceremoniáři, kterým byl Jiří Stanislav Guth-Jarkovský. Autor dodnes známých publikací o slušném chování zařadil do slavnostních aktů i koně a kočárové jízdy, řekl ČTK historik Jan Novotný, který se podílel na nové výstavě.
"Výstava je rozdělená na více témat. Představuje Masaryka a koně, hradní ceremoniály i novou mladou republiku. Masaryk začal jezdit na koni až po šedesátce, aby si upevnil zdraví," řekl Novotný. Jedním z exponátů je i vycpaná hlava koně Hektora, jednoho z Masarykových koní.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.