Biologická rozmanitost
Jak ochránit biodiverzitu ve vaší zahradě?
20.07.2020 11:32
Není žádným tajemstvím, že se za poslední roky výrazně zhoršil stav biologické rozmanitosti. Změny v ekosystémech navíc nemají pouze environmentální dopad, ale mnohdy ovlivňují i nás. Přispět k obnově biodiverzity přitom může každý - přímo ve vlastní zahradě. Přinášíme vám několik tipů, jak na to.
Biodiverzita neboli rozmanitost živočišných a rostlinných druhů je klíčová pro produkci potravin, pohonných hmot a léčiv. Velká část plodin je totiž přímo závislá na opylování. Rapidní úbytek hmyzu proto představuje riziko pro ekonomiku. V jeho důsledku dochází ke snížení produkce a rozmanitosti některých potravin, a přímo tak ovlivňuje to, co máme "na talíři".
Důvodů úhynu hmyzu je několik - změna klimatu, paraziti a v neposlední řadě také používání pesticidů. Jsou to právě pesticidní přípravky, které si vybírají vysokou daň. Jedovaté látky obsažené v chemických postřicích nezabíjejí pouze škodlivý hmyz, ale také užitečné organismy nezbytné pro biologickou rovnováhu. Některé pesticidy (neonikotinoidy) svojí agresivitou napadají centrální nervový systém hmyzu, což způsobuje hromadný úhyn.
Věci se však hýbou správným směrem, a i v zahrádkářství dochází k revoluci a snaze o podporu druhové rozmanitosti. Sami zahrádkáři si mohou na svých zahradách vytvořit mikroklima, ve kterém bude vzkvétat život.
Zodpovědný přístup k ekologii
Více než 70 procent zemědělských plodin a až 90 procent divoce rostoucích rostlin je závislých na opylování. Mezi opylovače však nepatří pouze včely a čmeláci, ale i další druhy hmyzu jako motýli, žížaly, různí brouci či dokonce zvířata.
Společnost Hornbach se rozhodla vypracovat průzkum, ve kterém poukazuje na současný stav biodiverzity a vztah Čechů k ochraně životního prostředí. Průzkum proběhl ve spolupráci se společností IBRS (International Business & Research Services) a jeho výsledky dokazují, že je změna v ekosystémech skutečně viditelná.
Z výzkumu vyplývá, že lidem na ochraně životního prostředí záleží - až 80 procent dotázaných se zajímá o ekologii a celých 95 procent z nich třídí odpad. O složení hnojiv a jeho vlivu na zdraví a životní prostředí se zajímá 85 procent respondentů. Výsledky tak ukázaly, že si obyvatelstvo důsledky vlastních zásahů do přírody uvědomuje a při nakupování proto pomýšlí na možné konsekvence. Šetrné alternativy hnojiv by lidi byli ochotní využívat i přes vyšší cenu či horší dostupnost. Přes 80 procent respondentů zaregistrovalo menší množství hmyzu. Hlavním důvodem je dle nich nadměrné používání pesticidů v zemědělství.
Příčiny úhynu hmyzu podle respondentů (průzkum společnosti IBRS 02/2020 pro Hornbach)
Ochránit hmyz v zahradě je možné pomocí využívání speciálních prostředků bez obsahu glyfosátu. "Všechny produkty s obsahem glyfosátu, například Roundup, Dominator nebo Kaput jsme vyřadili z naší nabídky již v roce 2016. Učinili jsme tak zcela dobrovolně, protože chceme fungovat v souladu s životním prostředím a nechceme přispívat k jeho poškozování. Všechny herbicidy s nebezpečnými glyfosáty jsme nahradili vhodnějšími přípravky na biologické bázi," říká Daniel Brychta, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.
Používání hnojiv bez chemie je prvním krokem, jak podpořit biodiverzitu v zahradě. Zde však možnosti ani zdaleka nekončí. Podpořit živočišnou rozmanitost můžete například i výsadbou pásů travnatých porostů či vytvořením louky s polními květy na okrajích zahrady. "Tímto zahradním "inženýrstvím" zvýšíte počet opylovačů, a zároveň snížíte riziko výskytu nepřátel užitečného hmyzu. Na výsadbu malých zahradních luk doporučuji různé květinové mixy nebo bylinky ze sortimentu FloraSelf. Vybrat si můžete kombinaci lučních květů nebo květin, které přitahují včely," radí Brychta.
Zahradní jezírko nejen coby oáza klidu
Jezírko v zahradě může plnit nejen okrasnou funkci. Svůj domov v něm najde také mnoho malých i větších živočichů či druhů hmyzu. Budou se v něm koupat ptáci a žabí koncerty už jen dotvoří jedinečnou atmosféru.
Pokud ozdobíte svou zahradu jezírkem, nemine vás povinnost pravidelně pečovat o čistotu vody. "Při údržbě zahradního jezírka paradoxně platí, že čím je jeho vodní plocha větší, tím méně práce bude jeho uživatel mít. Aby jezírko získalo samočisticí funkci, musí mít minimální rozlohu kolem 50 čtverečních metrů, ideální plocha začíná na 80 m2," uvádí Daniel Brychta. K údržbě průzračné vody můžete přispět i výsadbou vhodných vodních rostlin, které plní nejen funkci okrasnou, ale i tu čisticí. "Vodní rostliny můžete vysazovat přímo na dno jezírka nebo do speciálních plastových košů. Správný výběr rostlin závisí na hloubce jezírka - do menších hloubek vysazujte bahenní rostliny, pro lekníny je vhodná hloubka alespoň 100 cm," uvádí odborník z Hornbachu.
Přilákejte na zahradu ptáky
Ne všechen hmyz je pro zahradu užitečný. Každý zahrádkář se už ve své praxi setkal se škůdci, jejichž likvidace často vyžaduje drastický zásah. Než však hned sáhnout po chemických prostředcích, zkuste pro všechny organismy a živočichy nejprve zajistit vhodné podmínky. Ptáci hrají důležitou roli v přirozené regulaci škodlivého hmyzu, larev a hlodavců na zahradě i v sadech, čímž nás chrání před jejich přemnožením. Ptačí návštěvy samozřejmě nezaručí úplné vymýcení škodlivého hmyzu, přítomnost ptactva je ale i tak důležitou součástí ochrany před mnoha škůdci.
Mnozí ptáci však během zimních měsíců uhynou kvůli nedostatku potravy. Pokud chcete, aby se ptáci do vaší zahrady opětovně vraceli i po zimě, pomozte jim v dobách nouze pořízením krmítek či napajedel. Zvyknou si pravidelně se vracet. "K vytvoření krmítek vám poslouží i materiály, které najdete v domácnosti, jako např. PET lahve, dřevo nebo papírová role," dodává Daniel Brychta z Hornbachu. Z přítomnosti ptáků bude vaše zahrada profitovat. Věděli jste, že jediný pár sýkorek dokáže v ovocném sadě zničit až 80 procent přezimujících housenek obaleče jablečného, který je nejrozšířenějším škůdcem jabloní?
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.