Rady a tipy
Jak se efektivně naučit cizí jazyk
03.03.2020 18:33
Staré české přísloví praví "kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem", což v dnešní době platí dvojnásob. Bez znalosti cizích jazyků se dnes totiž jen těžko obejdeme. Angličtina jako hlavní světový jazyk je ve většině případů považována za základ a proto k ní je nutné nabalovat další. Více jazyků otevírá brány k širším možnostem uplatnění, usnadnění cestování a také k většímu sebevědomí. Nabídne širší možnosti zdrojů informací a odliší od většiny. I přesto, že znalost nejedné cizí řeči zcela určitě zlepšuje život, hodnotí svou znalost prvního cizího jazyka jako velmi dobrou pouhých 12 % Čechů. Otázkou však zůstává, jak se jazyk naučit a jakých cest při tom využít.
Stáhněte si "učitele" do telefonu
Dnešní doba je skvělá v tom, že nabízí mobilní aplikace prakticky na všechno a výuka cizích jazyků není výjimkou. Všechno je on-line, zdarma nebo výrazně levnější. Je to tedy dobrý začátek pro všechny, kteří nenajdou hned odvahu jít do výuky naplno. Dlouhodobě nejpoužívanější pomocník v této kategorii je Duolingo se sovičkou v logu. Cvičení na čtení a poslech jsou založeny na tradiční metodě učení, kterou je opakování. Fandové Hry o trůny navíc ocení třeba možnost naučit se valyrijsky.
Podobnou aplikací na učení slovíček a frází je Memrise, jejíž zásadní výhodou je použití memes namísto tradičních ilustračních obrázků. Výuka je tak díky mnohdy bizarním ilustracím záživnější a mozek si tak nová slova snáz zapamatuje. Pokud se navíc rozhodnete učit rusky nebo třeba japonsky, aplikace nejprve začne s výukou písma - a jak jinak než originálním způsobem.
To že učení přes telefon musí být hlavně zábava, je heslo aplikace Mooveez, která spočívá ve sledování oblíbených filmů a seriálů. Její vývojáři tvrdí, že jeden celovečerní film obsahuje až 2000 unikátních slov, což může být až 70 % těch nejpoužívanějších, díky filmům a aplikaci se tak naučíte jazyk, kterým se skutečně mluví a mnohem zábavněji než obyčejným biflováním slovíček.
Po práci místo kávy do učebny
Ve chvíli, kdy člověk už nějaké znalosti cizích jazyků má a chce je nadále "přiživovat", jsou ideální variantou odpolední kurzy. Procvičíte se před nástupem do nové práce, před odjezdem na služební cestu nebo zlepšíte jazykové dovednosti na důležitou prezentaci. S odpoledními kurzy však může začít i úplný začátečník, zde je však nutné upozornit na to, že se jedná pouze o takový start, který člověka krátkodobě nakopne. "Vnitřní motivace studenta je klíčovým faktorem učení se a používání jazyka," doplňuje Alena Jílková, předsedkyně Asociace učitelů anglického jazyka s tím, že je třeba se dále vzdělávat a rozvíjet.
Jazykové kurzy nelze hodit do jednoho pytle, přesto však mají jednu zásadní společnou nevýhodu, a tou je zahlcení. Mnoho informací, uvnitř uzavřené skupiny (s ne vždy vyrovnanými znalostmi) opakované jednou týdně. Efekt kurzů je tak často krátkodobý. Proto by každému mělo být po ukončení doporučeno, jak se zlepšovat dál. Jazykových škol nabízejících kurzy je mnoho, je tedy z čeho vybírat. Třeba v Praze se jich nachází více než 150, v Brně téměř 60 a pozadu není ani Ostrava, kde jich je skoro 30. Při rozhodování o tom, kterou jazykovou školu si vybrat, jsou kromě zkušeností pedagogů důležité zejména reference studentů, kteří školu navštěvovali.
Ráno v učebně, odpoledne na pláži
Dalším "levelem" v učení se cizí řeči jsou zahraniční kurzy. Odborníci tvrdí, že čtrnáct dní v zahraničí může dojít k většímu pokroku, než jeden školní rok s výukou tří hodin týdně. Za pouhé dva týdny obvykle dostanete 40 hodin lekcí a jazyk se učíte, i když zrovna nemáte výuku. "Mnohokrát jsem slyšela studenty, jak říkají, že se v zahraničí na jazykovém kurzu naučili během dvou týdnů skoro vše. Nejde o zázrak, ale o využití toho, co žák již zná, a to v nových podmínkách," říká Alena Jílková.
Účast na těchto kurzech s sebou obecně přináší spoustu výhod. Absolventi prolomí jazykové bariéry, rozmluví se, zlepší si plynulost projevu, rozšíří si slovní zásobu a samozřejmě se stávají sebevědomější. Právě to může pomoci změnit zahraniční kurz. "Nabízíme jazykové kurzy například na Maltě, které lze v létě krásně spojit s dovolenou. Studenti si zlepší jazykové dovednosti, odbourají strach z mluvení v cizí řeči a navíc ještě poznají jinou zemi a kulturu," říká Karel Klusák, ředitel CK Intact, která zajišťuje studium jazyka v zahraničí.
"Možnost vyjet do zahraničí je obrovskou příležitostí pro všechny, kteří se cizí jazyk chtějí co nejlépe naučit, ale hlavně ho efektivně využívat. Jen bychom neměli zapomínat, že tak, jako sportovci potřebují trénovat průběžně, jinak jim ochabnou svaly, tak i jazyk bychom si měli přiměřeně udržovat," uzavírá Jílková. A zrovna taková Malta dokáže v mnohém překvapit. I ve chvíli, kdy cítíte potřebu životního restartu, mohou zahraniční kurzy pomoci a proč ho nezažit zrovna na Maltě?
Cesta za prací
Učit se cizí jazyk je zkrátka potřeba. Obecně platí, že čím mladší člověk je, tím snáz to jde, takže nejlepší je začít ihned. Ve chvíli, kdy už opustí studentské řady a začne pracovat, odjíždí se za studijním pobytem hůře a tak roste počet cest za prací. Češi jsou však v tomto směru poněkud odlišní než jiné národy. Často totiž jezdí nejen za výdělkem, ale právě ve snaze naučit se jazyk - od začátku. To samo o sobě znamená, že velmi pravděpodobně budou vykonávat podřadnější práci a tak může vystudovaný inženýr skončit jednoduše u mytí nádobí. Bohužel ale jeho kolegové bývají jen málokdy místní, a tak se na místo angličtiny lze výborně naučit třeba polština či ukrajinština. Práce v zahraničí je zcela jistě skvělou životní zkušeností, přesto by se však měla týkat lidí, kteří svůj jazyk chtějí zdokonalit, nikoli těch, kteří s ním teprve začínají.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.