Tradice
Jak vypadal život před 150 až 200 lety? Pohřby překvapí
31.03.2019 07:10
Křtění, získání prvních kalhot, přijetí mezi chasu, verbování na vojnu, svatba či smrt. To patřilo mezi nejdůležitější mezníky lidského života v lidovém prostředí a na ně je zaměřená nová celoroční expozice Dlaskova statku u Turnova v Českém ráji. Sezona v jedné z nejvýznačnější staveb lidové architektury na severu Čech, která je národní kulturní památkou, začne v úterý.
"Při prohlídce statku budou moci návštěvníci nahlédnout do intimních rituálů rodinného života, do radostí i strastí spojených s dětstvím, dospíváním, dospělostí i stářím," uvedla kurátorka expozice Michaela Havelková.
Překvapením pro návštěvníky podle ní například může být, že zatímco jiné rituály prodělaly značnou změnu, neplatí to pro pohřby. "Je to částečně mystická věc. Smrt je, myslím si, pro většinu lidí stále trochu záhadná a ten pohřeb jako rituál je poměrně konzervativní," uvedla Havelková.
Jak vypadalo loučení s nebožtíkem v lidovém stavení před nějakými 150 až 200 lety, uvidí návštěvníci statku na konci prohlídky. Expozice se bude odvíjet jako lidský život. Na jejím začátku, v přízemí, je světnice věnovaná zrození dítěte. Po porodu bývala matka od zbytku rodiny oddělena. "V období šestinedělí byla považovaná za nečistou a bylo třeba se s ní víceméně nestýkat, aby nečisté síly nepřešly na další. A teprve po šestinedělí se vrací do života rodiny," uvedla etnografka a spoluautorka expozice Vladimíra Jakouběová.
První kalhoty
Do společenství lidí uváděl dítě křest. Důležitým mezníkem v životě chlapců bylo, když dostali první kalhoty. "Svlékali dlouhou košili a najednou se z nich stali chlapci. Dříve bylo dětství daleko delší a rozdíl v lidovém prostředí mezi chlapečkem a holčičkou se moc velký nedělal. Dnes se děti odlišují už v kočárku," uvedla Jakouběová.
Dalším zlomovým okamžikem bylo přijetí mezi dospívající mládež - chasu s možností začít chodit tančit k muzice a zajímat se o věci milostné. "Velkým zlomovým a často tragickým okamžikem v životě dospívajících chlapců bylo nastoupení na vojnu," uvedla Havelková. Než byla vojna povinná, nechávali se třeba čeledíni naverbovat na sliby o lepším životě. Za nejzásadnější přelom lidského života v lidovém prostředí byla považována svatba. "Jejím prostřednictvím děvčata a mládenci vstupovali do dospělosti a přebírali za sebe plnou zodpovědnost. Po svatbě následovaly změny spojené s narozením dětí," dodala kurátorka.
Nová expozice nazvaná Zrození, život, smrt bude přístupná po celou sezonu od začátku dubna až do konce října každý den v týdnu kromě pondělí, kdy je Dlaskův statek zavřený. Roubenou památku s typickou pojizerskou skládanou lomenicí a pavlačí ročně navštíví asi 20.000 lidí. První z velkých doprovodných akcí se koná za tři týdny o velikonoční sobotě, její součástí budou ukázky obyčejů a zvyků typických pro jarní období.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.