Nostalgie
Jedna z nejstarších parních lokomotiv zmizí z Jaroměře
27.10.2017 15:45
Parní lokomotivu Conrad Vorlauf, která je třetí nejstarší v Česku, již lidé v železničním muzeu v Jaroměři neuvidí. S koncem nájemní smlouvy ji Jaroměřští musejí vrátit Národnímu technickému muzeu, které plánuje dokončení její opravy. Od roku 2005 lokomotivu opravovali nadšenci z jaroměřského muzea, kterým se přesun lokomotivy do depozitáře Národního technického muzea v Chomutově nelíbí. Na sobotu 28. října jaroměřské muzeum přichystalo smuteční rozloučení s lokomotivou.
Podle předsedy spolku Společnost železniční výtopna Jaroměř Bohuslava Škody se v Jaroměři na opravě lokomotivy z roku 1873 udělaly práce za 3,5 milionu korun. Peníze spolek získával z darů, sbírek či grantů, jeho členové na opravě pracovali zdarma. "Oceněním naší práce by bylo to, kdyby lokomotiva mohla zůstat v Jaroměři. Se současným vedením technického muzea ale o tom dohoda není možná," řekl Škoda. Práce na opravě se podle něj dostaly asi do dvou třetin.
Národní technické muzeum hodlá na dokončení opravy lokomotivy vypsat veřejnou soutěž. Předpokládá, že do tří až pěti let by mohla být lokomotiva opět v provozuschopném stavu. "Vklad Jaroměře v lokomotivě zůstane zachován. Se spolkem se bohužel nepodařilo dohodnout na pokračování spolupráce," řekl mluvčí technického muzea Adam Dušek. Technické muzeum podle něj lokomotivu opraví výrazně rychleji, než by se to podařilo jaroměřskému spolku.
Podle Škody by bylo nejjednodušší, aby vítěz soutěže lokomotivu opravil přímo v Jaroměři. "Možná se do soutěže na opravu přihlásíme. Bude záležet na podmínkách," řekl Škoda. V Jaroměři byly podle Škody především opraveny hlavní části lokomotivy, tedy kotel a byly vyměněny obruče. Z dalšího zbývá opravit tendr, opláštění kotle, parní stroj a budku strojvedoucího.
Sporů bylo více
Conrad Vorlauf by měl být po opravě podle Duška k vidění v chomutovském depozitáři, který své brány veřejnosti letos poprvé otevřel po celou turistickou sezonu. "V budoucnu není vyloučeno, že by se lokomotiva po opravě někdy mohla do Jaroměře vrátit," uvedl Dušek.
Nájemní smlouva na Conrad Volrlauf Jaroměřským končí k 1. listopadu, do začátku prosince bude přesunuta do Chomutova. Jaroměřské muzeum je o víkendu 28. až 29. října veřejnosti v této sezoně otevřené naposledy. Kromě stroje Conrad Vorlauf mají v Jaroměři ještě čtyři jiné parní lokomotivy.
Lokomotivu Conrad Vorlauf vyrobila lokomotivka ve Vídeňském Novém Městě a naposledy jezdila na vlečce v cihelně Hodonín. V roce 1971 ji získalo Národní technické muzeum, které ji na začátku 90. let dlouhodobě zapůjčilo do Jaroměře. V dobách největší slávy dokázal kotel lokomotivy o síle 500 koní dát čtyřiačtyřicetitunovému stroji rychlost až 40 kilometrů v hodině.
Již v listopadu 2014 se z Jaroměře Národnímu technickému muzeu vrátily tři parní lokomotivy. Jaroměřské muzeum prý nebylo schopné splnit požadavky na zajištění a bezpečnost vypůjčených exponátů. Jaroměřští takový výklad technického muzea tehdy označili za účelový.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.