Kulturní dědictví
Jezdecká škola, velbloudí rituál, kravské zvony. Nově v UNESCO
03.12.2015 07:30
Španělskou jezdeckou školu ve Vídni, která letos oslavila 450. výročí a je tak nejstarší stále fungující jezdeckou školou světa, výbor UNESCO zařadil na svůj seznam nehmotného kulturního dědictví. Výbor, který zasedá až do pátku v namibijském Windhoeku, na tento seznam tradic a obyčejů připsal například i oslavu letního slunovratu v Andoře, tradiční malířskou techniku z Buenos Aires, výrobu kravských zvonů v Portugalsku či rituál uklidňující mongolské velbloudice.
"Španělská jezdecká škola je součást identity Vídeňanů a reprezentuje tradici země již od dob rakouské monarchie," uvedla k ocenění Elisabeth Gürtlerová, generální ředitelka školy, která chová potomky koňů speciálně vyšlechtěných pro někdejší císařský dvůr. Na seznamu nehmotného kulturního dědictví má Rakousko již také tradiční rej masek z tyrolského Imstu a sokolnictví, které má zapsáno společně s dalšími zeměmi, včetně ČR.
Česko má z minula na seznamu kromě sokolnictví ještě slovácký tanec mladíků odvedených na vojnu - verbuňk, masopustní průvody a masky z Hlinecka a Jízdu králů.
Další tradicí na seznamu nehmotného dědictví se tento týden stala malířská technika fileteado, která se zrodila začátkem 20. století v argentinské metropoli Buenos Aires. Vyznačuje se velmi živými barvami a zdobí se jí již léta autobusy, nákladní vozy či obchodní cedule. Výbor tento týden vybral na seznam i tradiční pouť sbua z oblasti Zináta v jihozápadní části alžírské Sahary, při níž poutníci týden uctívají narození proroka Mohameda. Jeho památku si připomínají u mauzolea v alžírské oblasti Kurára.
Při andorském festivalu slunovratu, který je dalším nováčkem na seznamu UNESCO, chodí lidé po setmění z hor do vesnice s hořícími pochodněmi, s nimiž zapalují na náměstích k tomu postavené dřevěné sloupy. Někde je zapaluje starosta, jinde kněz, jinde čerstvě ženatí muži. Ve vsi obvykle čekají svobodné dívky, které vítají mladíky s pochodněmi vínem a sladkostmi. Ráno lidé seberou popel, jenž má chránit jejich obydlí.
Na seznam nehmotného dědictví v ohrožení přidal výbor UNESCO tento týden například i tradiční rituál z Mongolska, při němž jsou zpěvem a hudbou uklidňovány mongolské velbloudice, aby přijaly své či adoptované mládě. Na seznam se dostala i výroba kravských zvonců z oblasti kolem portugalské obce Alcáçovas, dvojhlasý mužský zpěv z makedonské kotliny Dolni Polog či hudba vallenato ze severní Kolumbie.
Od roku 2008, kdy seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO vznikl, se na něj dostalo již přes 370 zvyků, tradic či kulturních událostí, včetně například španělského flamenka, čínské akupunktury či íránského tkaní koberců.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.