Jinohrátky
Jindřichův Hradec zdobí plastoví andělé od Michala Trpáka
02.12.2018 09:11
Nad jindřichohradeckou Panskou ulicí se vznáší 17 plastových andělů výtvarníka Michala Trpáka. Jsou součástí třetího ročníku Jinohrátek, kterými jindřichohradecké muzeum oslavuje tradici betlémů a nabízí i jejich moderní verzi. Sochy andělů dítěte, ženy a muže byly vytištěny na 3D tiskárnách více než 80 tiskařů z celé České republiky. Obdobný počin už muzeum představilo loni.
Jinohrátky jsou dvoudenním festivalem betlémů. Letos poprvé ho zahájilo spuštění hlásné kozy z věže. Festival bude pokračovat i v neděli, nabízí řezbářské dílničky a samozřejmě výstavu betlémů, řekla Marie Hazuková, mluvčí pořádajícího Muzea Jindřichohradecka.
Trpáka oslovila skupina Petmat, která s muzeem na instalaci plastových soch spolupracuje. Trpák je autorem voskových modelů, které byly následně převedeny do elektronické podoby pro tisk. "Je to vlastně rodinka andělů. Celý příběh se jmenuje Paralelní svět andělů, což vychází z toho, že andělé můžou mít podobný život jako lidé, ale žijí ho v paralelním světě," řekl Trpák. Díky 3D skeneru vznikly jednotlivé díly soch, jejichž data byla součástí internetové platformy, která k projektu vznikla. Pak už jen mohli zájemci o spolupráci stahovat data a tisknout. Nakonec anděly v životní nebo mírně zmenšené velikosti tisklo podle Trpáka 85 lidí. Sochy jsou vytvořeny z recyklovaných plastových lahví, jsou šedé nebo průsvitné. Jejich instalace začala ve čtvrtek.
Loni ozdobila jindřichohradecké Masarykovo náměstí socha anděla sestavená z 250 dílů vytvořených na 3D tiskárně. Byla asi dvoumetrová a pohyblivá. Nyní je majetkem Muzea Jindřichohradecka, které převezme i rodinu andělů instalovanou letos. "Skupina Petmat si ji půjčuje na různé veletrhy a představuje na tom, jakým způsobem lze s recyklátem pracovat," řekla Hazuková. Při úvodním ročníku Jinohrátek v roce 2016 se na tvorbě platového anděla podíleli místní školáci. Dokázali posbírat přes 11 tisíc plastových lahví, ze kterých byla šest metrů vysoká postava vytvořena. Počin se dostal do České knihy rekordů. Po vánočních svátcích skončil u firem zpracovávajících plastový odpad.
Hlásný na jindřichohradecké věži podle tradice vždy choval přímo ve věži kozu. Aby nemusela dolů po 153 příkrých schodech, spouštěl ji na pastvu pomocí kladky a provazu. Jedním z hlásných byl i strýc Tomáše Krýzla, autora největšího pohyblivého betlému na světě. Betlémářství a pověst o koze dnes muzeum spojilo, když festival Jinohrátky zahájilo spuštěním slaměné kozy z věže. "Přes celé svátky bude součástí nového slaměného betlému, který bude u kostela svatého Jana Křtitele, a na Tři krále ji zase vytáhneme zpátky na věž, kde bude bydlet," řekla Hazuková.
Součástí programu Jihohrátek jsou výtvarné dílny v Domě gobelínů, řezbářské workshopy, vánoční trhy a pěvecká vystoupení. Festival v neděli zakončí rozsvícení vánočního stromu na náměstí Míru.
Zřizovatelem Muzea Jindřichohradecka, které ročně navštíví kolem 70 tisíc lidí, je Jihočeský kraj. Letos mu dal provozní příspěvek 17,5 milionu korun, téměř o dva miliony více než loni.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.