České Budějovice
K vidění je vzácný oděv řádu maltézských rytířů
05.10.2018 10:00
Jediný v Česku zcela dochovaný slavnostní řádový oděv z 19. století, obrazy, zbraně, štít kyrys i medaile nabízí výstava o řádu maltézských rytířů, která je aktuálně k vidění v Českých Budějovicích. Zaměřuje se na diplomatickou činnost řádu, řekla kurátorka Eva Lukášová. Výstava potrvá do 2. listopadu.
Expozice v sále památkářů na Senovážném náměstí přináší informace o diplomatických aktivitách Suverénního řádu Maltézských rytířů a jeho významných členech - šlechticích. "Mnoho osobností českých a moravských šlechtických rodů působilo v řadách tohoto starobylého rytířského řádu, jehož počátky sahají do přelomu 11. a 12. století. Na počátku druhé poloviny 12. století byl řád knížetem a králem Vladislavem II. uveden do Čech. Jeho členové tu byli nazýváni johanity," uvedla kurátorka.
Pro výstavu nashromáždila předměty ze sbírek hradů a zámků. Kromě portrétů a grafik jsou to část zbroje maltézského rytíře z první poloviny 17. století nebo jediný v ČR kompletně dochovaný slavnostní řádový oděv, který v 70. letech 19. století nosil čestný rytíř řádu Theodor Desfours Walderode, majitel zámku Hrubý Rohozec. Oděv označila kurátorka za středobod výstavy, je podle ní unikátně zachovaný.
"Tento oděv se dochoval dokonce ve speciální dřevěné truhle, ve které je dodnes pietně uložen včetně kordu a dalších věcí," řekla. V expozici je obraz, na němž je Walderode s vyznamenáními i kordem, to vše je vystavené: řádová dekorace čestného rytíře, pamětní medaile, mariánský kříž řádu německých rytířů, klobouk i kord. Součástí je červený kabátec.
Památkáři nechali látky zrestaurovat. "A zjistili jsme, že jsou ze skvělých materiálů. Ten krásný plášť je z hedvábného sametu, což byla velice krásná a drahá, luxusní látka. Kabátec je čistě vlněné sukno a některé části jsou zdobené dracouny, dekoracemi vyšívanými nebo zdobenými nití s kovem," řekla kurátorka.
Dracouny bývaly dříve zlaté a stříbrné. Vystavený oděv je z druhé půle 19. století, podle restaurátorky má ale několik částí zlatých. Ke kabátu se dochovalo i sedm manžet; sedm proto, že muž si bral každý den čisté.
V jižních Čechách patřil johanitům hrad ve Strakonicích. Jihočeský kraj letos zahájil jeho tříletou rekonstrukci za 120 milionů korun. Součástí bude expozice o maltézských rytířích. Nabídne řadu místností, kde návštěvník pozná činnost řádu od nejstarších dob ve světě a v českých zemích.
"Bude to největší muzeum severně od Alp. Mělo by tam být i originální řádové brnění, a hlavně kanóny, které jsou z Rhodu a z Malty. Přímo ve sbírkách strakonického muzea je dělová hlaveň vylovená na Rhodu při potopení řádového loďstva," řekl historik Milan Buben.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.