Po dvouleté pauze
Kunovicemi znovu projel král s družinou
20.05.2018 12:15
Ulicemi Kunovic na Uherskohradišťsku v neděli po dvouleté pauze opět prošel průvod Jízdy králů. V jeho čele jel na papírovými růžemi ozdobeném koni třináctiletý král Adam Škrášek tradičně oblečený do dívčího kroje a s rozkvetlou růží v ústech. Pestrobarevnou podívanou na mladého krále a jeho početnou družinu si v Kunovicích nenechaly ujít tisíce lidí.
Na několika místech Kunovic v neděli ráno mládenci slavnostně vystrojili koně. Královská družina čítající více než dvacet urostlých mladých mužů v krojích si poté vyžádala krále Škráška u jeho rodičů a před tradičním vyvoláváním u radnice požádala starostku města Ivanu Majíčkovou (STAN) o povolení k jízdě. Družina následně vyrazila na dlouhou jízdu ulicemi Kunovic, aby shromáždila královský poklad. Městem od rána zněla lidová hudba a zpěv.
Mladík Škrášek před Jízdou králů dlouho pilně nacvičoval zpěv, verbování i samotnou jízdu na koni, aby dnes ráno vše klaplo. "Folklor máme v krvi a máme ho rádi. Jsem ráda, že můžeme s manželem vypravit syna za krále, je to pro nás velká čest," uvedla matka krále Andrea Škrášková, která Jízdu králů považuje za srdeční záležitost.
Několik měsíců před Jízdou králů zahájily místní ženy výrobu tisíců papírových růžiček, kterými byly ozdobeny postroje koní. Celkem jich bylo třeba zhotovit více než 40 tisíc. Kunovické ženy při výrobě papírových růžiček každoročně dlouhé hodiny sedí u jednoho stolu a povídají si. Když hlasitost jejich hovoru přesáhne únosnou mez, tak jedna z nich začne zpívat lidovou písničku a ostatní ženy se k ní přidají.
Jízdou králů v Kunovicích vrcholí třídenní slavnosti, jejichž součástí jsou výstavy, folklorní vystoupení nebo Formanské odpoledne s přehlídkou rozmanitých plemen koní.
Kunovická Jízda králů se jezdí jednou za dva roky, obnovena byla v roce 1996. Ve Zlínském kraji se Jízda králů, která je od roku 2011 zapsaná na seznam světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, koná také jednou za tři roky v Hluku a každoročně ve Vlčnově.
Jízda králů patří k nejznámějším folklorním zvykům v zemi. Pochází zřejmě už z pohanských dob. Chlapci spolu soupeřili při vyhánění dobytka a nejlepší z nich se stal králem. Druhý původ tradice vidí etnografové v útěku uherského krále Matyáše Korvína před Jiřím z Poděbrad. Aby se neprozradil svým vzhledem a mluvou, oblékl se prý do ženského kroje a do úst si vložil růži.
První písemná zmínka o Jízdě králů v Kunovicích je z roku 1897. Jízda králů se tam zřejmě jezdívala každoročně až do roku 1914, kdy byla tato tradice přerušena 1. světovou válkou. Po jejím skončení byly jízdy králů opět obnoveny a jezdily se pravděpodobně až do roku 1944. První poválečná jízda se konala v roce 1954.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.