Průvod
Lidé si připoměli památku světce Sarkandera
05.05.2018 19:00
Pouť z Holešova na Svatý Hostýn v sobotu připomněla památku umučeného holešovského faráře Jana Sarkandera. Desítky věřících vyrazily na zhruba 15 kilometrů dlouhou trasu po ranní bohoslužbě v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Holešově. Hlavním záměrem poutě je snaha zviditelnit světce, který není veřejnosti příliš známý, řekl Zdeněk Krajcar z pořádajícího spolku Za zdravé a krásné Holešovsko.
"Pouť je koncipována jako pouť smíření, protože Sarkander samozřejmě pro někoho může být kontroverzní osobností. My se ale snažíme upozornit na to, že mnohé dobové boje, šarvátky, nenávisti z doby, řekněme, toho 17. století, kdy se skutečně kvůli různým věroučným věcem bojovalo, už dneska pro nás skutečně vůbec nejsou žádné téma," uvedl Krajcar.
První ročník Sarkandrovské poutě se konal loni. Letos se k ní kromě věřících z Holešova a okolí připojili také lidé z Hulína nebo Bystřice pod Hostýnem. Organizátoři poutě chtějí založit tradici, která by Sarkanderovu osobnost připomínala. "Holešov se může chlubit tím, že má jako jedno z mála měst na Moravě svého svatého," sdělil Krajcar.
V čele průvodu dnes kráčeli duchovní s baldachýnem a ostatky svatého následovaní koňským povozem a zástupem poutníků, z nichž někteří vyrazili odění do hanáckých a valašských krojů. Nechyběla mezi nimi ani Lenka Karhanová. Pouť vnímá jako příležitost k duchovnímu naladění a setkání s přáteli. "Při putování si máme možnost vzájemně popovídat, sblížit se, poznat se navzájem, a to i s novými lidmi," řekla Karhanová.
Věřící se cestou zastavovali u kapliček a dalších sakrálních objektů, u kterých se společně modlili. Na Svatý Hostýn, kde pouť uzavře svátostné požehnání, by měli dorazit kolem 15. hodiny.
K Sarkandrovi se váže legenda z roku 1620, kdy Moravu plenili polští kozáci, lisovčíci. Podle ní z městských bran Holešova tehdy vyšlo procesí v čele s Janem Sarkandrem, který přemluvil Poláky a svou náboženskou autoritou útok zastavil. Sarkander byl po odvrácení útoku kozáků obviněn, že o něm předem věděl. Byl vyslýchán a poté umučen v Olomouci.
Sarkander byl uctíván okamžitě po umučení, na Moravě vznikaly jeho sochy a obrazy. Za blahoslaveného však byl prohlášen až v roce 1859, svatořečen byl papežem Janem Pavlem II. v roce 1995. Pro katolíky Sarkander představuje vzorného služebníka Páně, kterého si Bůh vyvolil jako nástroj zkoušek i milosti.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.