Malíři se spřáhli s tatéry. Chtějí pomoci ekvádorským pralesům

Relax
17. 9. 2016 10:00
Na aukci se bude tetovat i spontánně.
Na aukci se bude tetovat i spontánně.

Benefiční aukce na pomoc zachování ekvádorských pralesů nazvaná Forest.ink se uskuteční dnes od 14.00 v prostorách galerie Chemistry v Holešovicích. Celkem 29 výtvarníků věnovalo do prodeje díla inspirovaná tematikou jihoamerické džungle či cestování. Výtěžek události poputuje na odkoupení a ochranu pozemků v pralese před těžbou a destrukcí. Návštěvníci se kromě prodejní výstavy mohou těšit na tetovací maraton, DJs, kreativní workshopy a inspirativní přednášky.

Kromě obrazů, které věnovali třeba Jiří Petrbok, Petr Písařík, Michael Rittstein nebo Roman Franta, se aukce účastní i tatéři. Jejich návrhy si mohli do 10. září zájemci vydražit on-line a dnes budou na akci přeneseny na kůži svým novým majitelům. Na místě se ale bude tetovat i spontánně.

"Forest.inkem chceme nejen poukázat na to, co se děje ve světě, hlavně bychom si přáli touto akcí motivovat a inspirovat lidi," říká tatérka Petra Hlaváčková, která za nápadem uspořádat charitu stojí. "Ať je to znečištěná řeka, nedostatek peněz v místním dětském domově nebo třeba ničení pralesů v Ekvádoru - tyhle věci se náš všech týkají a tvoří svět, ve kterém žijeme. Touto akcí chceme ukázat, že každý z nás může přispět ke změně a že i ta nejmenší pomoc se počítá," říká tatérka.

Aukce by měla pomoci s koupí pozemku v okolí přírodní rezervace El Paraíso v Ekvádoru, její ochrany a vybudování vzdělávacího centra s botanickou zahradou, o jehož provoz se bude starat Čech Roman Kollár, který v Ekvádoru trvale žije. Jedním z jeho cílů je vybudovat místo, kde si návštěvníci seznámí s důležitostí a křehkostí pralesních ekosystémů.

Rozlohou relativně malý Ekvádor zasahuje několik odlišných zeměpisných zón s naprosto rozdílnou faunou a flórou. V Amazonii, která se zčásti nachází i v Ekvádoru, žije obrovské množství druhů rostlin a divoké zvěře, včetně vzácných druhů ptáků, opic a obojživelníků. V lesích žijí domorodé kmeny, z nichž mnohé před několika desetiletími neměly kontakt s okolním světem. Pod amazonskými lesy v Ekvádoru se však zároveň ukrývají stovky milionů barelů nafty, které přitahují těžaře.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ