Archeologie
Muzeum Hlučínska láká na věrné repliky pravěkých venuší
09.10.2017 17:15
Výstava v Hlučíně zaměřená převážně na experimentální archeologii nabízí i kopie pravěkých venuší. Expozici připravil hlučínský badatel Jiří Sonnek. Předkládá veřejnosti své vysvětlení některých výtvorů a jevů, řekla Kateřina Korchanová z Muzea Hlučínska.
Experimentální archeologie se pomocí pokusů snaží objasnit výrobní procesy, způsob života a další činnost lidí v průběhu dějin. Usiluje o výrobu a rekonstrukci nástrojů a dalších výrobků, které jsou objevovány archeology. Sonnek se pak věnuje i snaze najít nové vysvětlení otázek, které podle něj nejsou úplně zodpovězené. Přišel například s teorií, že pravěký člověk dokázal ochočit mamuta. V poslední době pak vydal knihu, kde je třeba jeho vysvětlení, jak vznikly obrazce na náhorní planině Nazca.
"Připravovaná výstava návštěvníkovi zábavnou formou přibližuje způsob života pravěkých lidí," uvedla Korchanová.
Dodala, že expozice vysvětluje jeskynní malby, ukazuje funkční pravěké zbraně, ale také nově formuluje funkci záhadných venuší. Budou prezentovány v originální velikosti, a tak si může návštěvník bezprostředně porovnat Věstonickou, Landeckou i Willendorfskou venuši.
"Největším lákadlem výstavy je ovšem rozluštění úlohy obrazců na náhorní planině Nazca. Geoglyfy bývají často připisovány mimozemským civilizacím. Realita ovšem mohla být i podle Sonnka daleko obyčejnější," řekla.
V Muzeu Hlučínska bude výstava nazvaná Odhalená tajemství dávnověku Nazca k vidění do 19. listopadu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.