Vánoční zvyky
Na jarmarku v rožnovském skanzenu se představí přes sto výrobců
11.12.2019 12:44
Více než stovka tradičních lidových výrobců se o víkendu představí na Vánočním jarmarku v rožnovském Valašském muzeu v přírodě. Sdělila to mluvčí muzea Pavlína Polášková. K vidění budou také tradiční vánoční zvyky na Valašsku. Vánoční akce ve skanzenu, který patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům ve Zlínském kraji, patří společně s velikonočními k nejnavštěvovanějším. Každoročně přilákají několik tisíc lidí.
"Do areálu Dřevěného městečka zamíří mikulášské družiny z Valašských Klobouk, Zděchova, Lačnova a lucky ze souboru Radhošť. V kuchyni fojtství budou tetičky drát peří a vařit štědračku (tradiční vánoční polévka)," uvedla Polášková. Ve stáncích budou k dostání vánoční ozdoby, domácí obuv, keramika, odlévané zvony, šperky, výrobky ze šustí, řezbářské a textilní výrobky, jmelí nebo vánoční stromky.
Folklorní soubory připravují pro jarmark pásma koled a písní. "V bohatém programu se v Dřevěném městečku představí soubory z Valašska, Zlínska, východních Čech i z Kysúc. Kostelem svaté Anny zazní koledy známé i neznámé. Po oba dny budou oživené také expozice Valašské dědiny doplněné o obchůzkový program souborů Radhošť a Podžiaranček z Papradna," uvedl ředitel muzea Jindřich Ondruš.
Návštěvníci si budou moci prohlédnout a vyzkoušet nejen vánoční zvykosloví, například lití olova a pouštění lodiček. "Zazpíváme si koledy ve staré škole, hospodyně nás naučí péct a zdobit perníčky a k ochutnání budou štědrovečerní pokrmy. K vidění bude výroba březových metel, šindele, svíček ze včelího vosku a také textilní techniky jako paličkování a výroba ze šustí," doplnil Ondruš.
V programu v Dřevěném městečku se dále představí rožnovská Javořina, Bartošův soubor Zlín, Baldrián z Pardubic, Kelčovan z Čadce, Komorní žestě z Valašského Meziříčí, smíšený pěvecký sbor Cantus Gaudium z Velkých Karlovic nebo skupina Devětsil ze Štramberka. Program jarmarku je k dispozici na webových stránkách muzea.
Skanzen patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům ve Zlínském kraji. Loni jej navštívilo 353 292 lidí, což bylo nejvíce za posledních 16 let. Skanzen návštěvníkům ukazuje tradiční práce na Valašsku a způsob života v dřívějších dobách.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.