Koruna na dlani
Poklady Slováckého muzea míří do Prahy na výstavu
09.05.2016 19:45
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti zapůjčilo Správě Pražského hradu dva ze svých nejcennějších sbírkových předmětů - pozdně gotickou stříbrnou a zlacenou monstranci a stříbrný křišťálový oltářní kříž. Oba předměty budou součástí jedné z šesti výstav, které budou zahájeny k oslavám 700. výročí narození Karla IV. na Pražském hradě 15. května, řekl mluvčí muzea Pavel Princ.
Výstava Koruna na dlani bude věnována historii těžby zlata a stříbra v Českém království. Představí významné 'trezorové' grošové poklady a zaměří se na způsob práce zlatníků, jejichž díla přinášejí prožitek z krásy gotického stylu v užitém umění.
"Monstrance se řadí k tzv. procesním monstrancím, vytvořil ji zlatnický mistr Oldřich v Uherském Hradišti kolem poloviny 15. století podle starších předloh. Původ kříže není znám. Vytvořil ho neznámý mistr ze stříbra a horského křišťálu. Výsledná podoba vznikla v několika fázích: křišťál a spojovací články v letech 1350 až 1400, korpus v 15. - 16. století, reliéfy a medailony v roce 1565, medailony evangelistů pak až v roce v roce 1603," popsala předměty historička muzea Blanka Rašticová.
Původně oba liturgické předměty patřily ke kostelu sv. Jiří, který stával v Uherském Hradišti uprostřed dnešního Masarykova náměstí. Požár v roce 1681 kostel citelně poškodil, v roce 1785 zbourán. Oba klenoty se vrátily opět do majetku města, které jej uchovávalo na radnici do založení Slováckého muzea v roce 1914.
"Předměty patří k ojedinělým dokladům pozdně gotického a renesančního uměleckého řemesla. Téměř metr vysoký oltářní kříž je skutečným unikátem, neboť ve světových sbírkách se nachází pouze šest dalších tohoto typu. Kromě Švýcarska, Francie, Německa, Skotska, USA a Prahy se jím pyšní právě i Uherské Hradiště," dodala Rašticová.
Transport provázela přísná bezpečnostní opatření. "Umělecká i historická hodnota je nevyčíslitelná. Samozřejmě se stanovuje pojistná částka, nicméně ta nikdy skutečnou hodnotu nemůže vystihnout," uzavřela Rašticová.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.