Centrum Bohuslava Martinů v Poličce na Svitavsku v sobotu zahájí výstavu 550 historických panenek. Pocházejí z let 1890 až 1980. Majitelka sbírky Eva Procházková řekla, že k panenkám tíhla od mala. Hračky zapůjčila pro výstavní účely vůbec poprvé.
"Sběratelství mě nabíjí energií. Pořád jsem si hrála s panenkami, později je začala sbírat," řekla Procházková. Sběratelka pochází z šesti dětí, po sestrách panenky dědila. Když povyrostly její vlastní děti, sběratelství se začala věnovat zase intenzivněji. Denně sleduje nabídky na internetu, když má možnost, jezdí na burzy, panenky, které už má, vyspravuje.
Výstava zahrnuje panenky různého provedení a nejen české produkce. Jsou porcelánové, celokloubové, papírové, látkové i celuloidové, oblečené ve zdobených šatech i prostém oděvu. "Převážně mám panenky z Evropy. Hodně panenek je německých. Mám ráda ty francouzské, jezdíme jednou ročně do Remeše na burzu. Ve sbírce mám i americké, díky kamarádce, která tam žije," řekla Procházková.
Výstava je rozdělená na tři části od nejstaršího období do 20. století. Hračky na hraní dětem zapůjčí muzeum, v dětském koutku si pohrají s nádobíčkem či panenkami. "Aby si mohly hrát na zemi, aby to pro ně nebylo otravné, že nesmějí na nic sahat," řekla Procházková. Hračky zároveň ukazují způsob života předků. Výstavu doplní pro srovnání dobové interiéry a modely dětských pokojíčků, které zachycují proměnu bydlení v průběhu minulého století.
"Pokojíčky pro panenky kopírovaly svět dospělých a jejich prostřednictvím se holčičky připravovaly na svoji budoucí roli hospodyňky a paní domu. Neoddělitelnou součástí instalace budou tematické koutky, kde si děti mohou mnohé vyzkoušet a pohrát si," uvedla ředitelka centra Eva Jouklová. Výstava potrvá do 22. září.