Historická část
Praha 9 připravuje zpřístupnění proseckého podzemí
21.10.2018 05:48
Radnice Prahy 9 připravuje další etapu ke zpřístupnění proseckého podzemí. Za 23 milionů korun nechá upravit historické podzemí, vybudovat únikový východ, vzduchotechnický vrt a technické řešení průzkumné šachty. Nyní je další etapa ve fázi územního řízení a není jasné, kdy by mohlo být podzemí otevřeno veřejnosti.
Podzemní tematická expozice by měla zahrnovat historii podzemní těžby písku v Praze 9 a zprostředkovat pohled do podzemního stavitelství.
Ve skalách zůstal po těžbě v bývalé Haplově pískovně labyrint podzemních chodeb, jehož historická hodnota je podle Kurkové nevyčíslitelná. "Je to nejrozsáhlejší souvislý podzemní objekt svého druhu na území Prahy," uvedla mluvčí městské části Marie Kurková. Komplex je ale v havarijní stavu kvůli tomu, že byl dlouho volně přístupný.
Lokalita naučné stezky a podzemí byla zanedbaná, zdržovali se tu bezdomovci a vznikaly tu černé skládky. "Proto jsme iniciovali vznik několika studií a geologických průzkumů a snažili se zajistit prostředky na obnovu této lokality ze strukturálních fondů EU. Záměr jsme přitom rozdělili na několik etap s tím, že nejprve revitalizujeme naučnou stezku Amerika, která se nachází na skalách a je rozšířena o vyhlídku, potom teprve zpřístupníme podzemí," uvedl radní Zdeněk Davídek (za STAN, dříve HPP).
V minulých letech radnice investovala do úprav okolí a vybudování vyhlídky 13,5 milionu korun s DPH. Polovinu tvořila dotace z evropských fondů. Radnice nechala vybudovat vyhlídkovou terasu se zázemím, cesty, parkování, pěší vyhlídkovou trasu po hraně proseckých skal směrem k ulici Nad Kundratkou jako rozšíření dřívější naučné stezky.
Opuštěný důl v podzemí Proseckých skal sloužil k podzemní těžbě písku. Výhodou podzemní těžby bylo, že se písek mohl těžit i v zimě, kdy byla v chodbách stálá teplota kolem devíti stupňů Celsia. Největšího rozmachu těžba na Proseku dosáhla pravděpodobně v letech 1885 až 1925. Za druhé světové války bylo podzemí upraveno na protiletecký kryt.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.