Číňané vymysleli unikátní řešení, jak chodcům zabránit v přecházení na červenou. V několika velkých městech nainstalovali technologii, která na provinilce porušující pravidla rozprašuje vodu. Na některých místech zavedli i kamery s umělou inteligencí, které dokážou rozpoznat hříšníkovu tvář. Omyl vyloučen. Pokud ovšem tvář není mokrá.
Velká města v čínské provincii Chu-pej zaplavily žluté sloupky vybavené lasery a snímači pohybu.
Ty na chodce, kteří se pokusí přejít v rozporu s pravidly silničního provozu na červenou, rozprašují vodu. Jde o velmi nezvyklou metodu, jak tomuto rozšířenému nešvaru předejít.
Zřejmě ale účinnou.
Ve městě Šen-čen v provincii Kuang-tung šli při potírání tohoto prohřešku ještě o úroveň výš. U přechodů nainstalovali čtyřicet kamer s umělou inteligencí, jež chodce neustále snímají a v případě porušení pravidel rozpoznají jejich tváře. Odhalený a mokrý - nic horšího nemůže nezbedného pěšáka snad ani potkat.
Kropení neukázněných chodců, kteří nedbají na stanovené předpisy, má v Číně ostatně velkou tradici. Zvláště těch, které více než červená barva na semaforu popouzela politická situace v zemi a nebyli spokojeni s nejvyššími představiteli. A dávali to najevo shromážděními a pochody mimo označené trasy. Ti si vodního přívalu užili nadbytek. Nit na nich nezůstala suchá.
Bohaté zkušenosti s deštivými zásahy proti lidem, již se nehodlali podvolit totalitnímu režimu a překračovali nařízení, má i socialistické Československo. Na srpnové demonstraci proti okupaci sovětského (spojeneckého) vojska v roce 1969 byly proti protestujícím použity požární stříkačky usazené na obrněných transportérech. O dvacet let později při Palachově týdnu v lednu 1989 měla pořádková jednotka k dispozici už vodní děla, a to byla poněkud jiná síla. Tehdejší člen pohotovostního útvaru VB a nynější poslanec komunistické strany Zdeněk Ondráček však mohl zásah omlouvat tím, že byl ekologický a hygienický. Komu by vadilo krapet vody, zvláště když jí je třeba teď takový nedostatek...
Moderní technika pokročila. V Číně někoho postříkají jen proto, že porušil pravidla pro přecházení vozovky a nerespektoval předepsanou barvu semaforu. A nemusí být u toho žádný uvědomělý příslušník, spustí se automat a trest je okamžitě vykonán.
Je jen dobře, že takovou vymoženost neměl k dispozici Ondráčkův napravovací sbor. Vodní sprška by se spustila kdekoli, kde by lidé projevili protivládní názor.
V roce 1969 a 1989 by byl zlitý skoro všechen československý pracující lid.
VÍCE PODOBNÝCH ČLÁNKŮ NALEZNETE V ČASOPISU FAKTOR S, KTERÝ VYCHÁZÍ KAŽDÝ ČTVRTEK.