Krátce po rozdělení výročních oborových cen Czech Grand Design, jíž doprovází festival oceněných prací, začne v Praze další designová přehlídka. Prague Design Week bude letos hostit Tančící dům a nabídne práci osmi desítek designérů, studií, škol, výrobců, umělců, šperkařů i módních návrhářů. Ukáže třeba originální dřevný reproduktor k mobilu, ručně vyráběná elektrokola, autostany šité na míru motoristům nebo tašky a doplňky vyrobené v Burkině Faso z pytlů od cementu. Prague Design Week se uskuteční od 10. do 16. dubna.
Chybět nebudou ani workshopy, přednášky, speciální instalace či Design Kino. Některé instalace budou interaktivní a audiovizuální. Poprvé v České republice bude vystaven Mickeyphon, který vyhledává zvuky z okolí, otáčí se za nimi, sampluje je a mění v rytmické hudební sekvence. Plastika ve tvaru hlavy myšáka Mickeyho, vytvořená pro společnost Disney skupinou panGenerator, zvukovou show doplňuje vizualizacemi na svém displeji.
Naopak zcela jednoduchý je dřevěný reproduktor Woodyfier. Díky principu akustiky k němu není potřeba žádná baterie ani elektřina. Jen se do něj vloží telefon a lze poslouchat. Tvůrci říkají, že vydrží déle než klasický reproduktor a je možné kamkoli ho vzít sebou. Stojí asi 1500 korun. Prodejní je celá přehlídka, vstupenka na ni bude za 150 korun.
Jiní designéři navrhli dřevěné vibrátory, které přehlídka také ukáže. Jsou ručně vyráběné a ke každému je mapka s místem, odkud bylo dřevo pro nástroj pořízeno.
Ručních výrobků bude na přehlídce mnoho, patří mezi ně i elektrokola značky Novakola. Zájemce si může zvolit nejen vzhled kola, ale i jeho vlastnosti. Výrobce Leoš Novák uvádí, že maximální rychlost kola je 60 až 70 kilometrů v hodině a maximální výkon až sedm kilowatt, obě vlastnosti ale lze na přání zákazníka upravit. Cena kola je od 139 tisíc korun.
Design Week představí i autostany značky Joyride Tent tvořené na míru. Značku založil pár mladých cestovatelů, kteří natolik rádi cestují autem, až si na něm vyrobili vlastní domov - stan se umísťuje na střechu auta. Autostany joyride propojují nanomateriály s funkčním designem.
Pod názvem cementJCA prezentuje studio Jakub Cigler Architekti jednu ze svých aktivit v západní Africe, tašky a doplňky vyrobené z pytlů od cementu. "Naším cílem je zvýšit veřejné povědomí a zájem o současný design a architekturu v západní Africe, v regionu vyhlášeném uměním a řemesly. Chceme představit svěží uvědomělý design spojený s fair trade principy," říkají autoři kolekce.
Prague Design Week se letos koná počtvrté, v roce 2014 vznikl jako konkurence Designbloku, který někteří kritizují za údajně příliš velký příklon ke komerci. Z původního týmu týdne designu odešli lidé, kteří založili o rok později Czech Design Week. Jeho pořadatelé se ale nepohodli a dvě části původního týmu naplánovaly každá svoji přehlídku, na podzim se v Praze konaly obě dvě v přibližně stejném termínu a se stejným názvem.