Bývaly to Bečuánsko, Ňasko, Barma a Cejlon. Dnes jsou z nich Botswana, Malawi, Myanmar a Srí Lanka. To jsou jen některé z mnoha zemí, jež si v minulosti změnily název. Obvykle proto, aby udělaly tlustou čáru za minulostí. Existují ale i mnohem přízemnější důvody.
Čerstvě se v polovině dubna přejmenovalo Svazijsko na eSwatini. Prý proto, aby se zbytku světa nepletlo se Švýcarskem. Obě země sice dělí tisíce kilometrů a každá leží na jiném kontinentu, přesto se svazijský král Mswati III. nemohl zbavit dojmu, že si je lidé ve světě pletou. Anglicky se totiž Svazijsko řekne Swaziland, což se nebezpečně podobá označení země helvétského kříže - Switzerland.
Panovník byl nespokojen. Nejspíš proto, že kdyby se náhodou nějaký turista rozhodl zdolat nejvyšší svazijskou horu Emlembe a nedopatřením skončil v Alpách, poškodilo by to výrazně národní cestovní ruch. Navíc si jeho královskou družinu mohl v zahraničí někdo splést se švýcarskou státní delegací, což mohlo mít nedozírné politické následky.
Rozhodl se proto pro radikální řešení. "Ode dneška se bude naše země jmenovat eSwatini," oznámil 19. dubna svým poddaným. Maličký jihoafrický stát letos slaví padesáté výročí vyhlášení nezávislosti na britském impériu, takže nastal ideální čas pro nahrazení koloniálního názvu domorodým jménem, jež znamená "země Swazi". Chudé africké království díky tomu navíc získalo světové prvenství - stalo se jedinou zemí v atlasu, jejíž jméno začíná malým písmenem.
Všichni jste Čečenci
Utkvělá představa svazijského krále ovšem nemusí vypadat tak pošetile, jak by se mohlo na první pohled zdát. V roce 2013 například uvedla diváky v omyl renomovaná americká televizní stanice CNN, když ve svém zpravodajství oznámila, že teroristický útok při Bostonském maratonu spáchali radikálové pocházející z Česka. Útočníci byli sice z Čečenska, ale na Čechy kvůli tomu nejspíš dodnes mnoho Američanů hledí skrz prsty.
Česko si naopak uřízlo pořádnou ostudu v roce 2008 při přátelském fotbalovém zápase proti Litvě, který se hrál v pražském Edenu. Když obě mužstva nastoupila na trávník, pořadatelé nechali zahrát soupeři lotyšskou hymnu. K chybě došlo při hledání skladby v mezinárodní hudební databázi. Litva se řekne anglicky Lithuania, zatímco Lotyšsko je Latvia. Není divu, že pořadatelé pak dali do předzápasového bulletinu fotku lotyšského týmu a tvrdili, že hlavním městem Litvy je Riga. Přitom stačilo, aby si tato pobaltská republika zvolila nějaký méně matoucí název, a podobným nepříjemnostem se mohla vyhnout.
Africký zmatek
Zemí s klamavým názvem je ve světě spousta. V Jižní Americe si snadno spletete bývalou britskou kolonii Guayanu s Francouzskou Guayanou. Ještěže Nizozemská Guayana, která leží mezi nimi, měla dost rozumu na to, aby se v roce 1975 přejmenovala na Surinam.
Nejvíce se však musí člověk mít na pozoru v Africe. Vedle sebe tam najdeme Demokratickou republiku Kongo a Republiku Kongo, Súdán a Jižní Súdán, Niger a Nigérii. Největší chaos je v Guinejském zálivu, kde leží Guinea, Guinea-Bissau a Rovníková Guinea. A aby toho nebylo málo, v Oceánii existuje navíc Papua-Nová Guinea.
Mnohé africké země navíc umocnily zmatek v zeměpisném názvosloví právě tím, že se v minulosti přejmenovaly, obvykle po vyhlášení nezávislosti. Jen namátkou, dnešní Namibie byla známa před první světovou válkou jako Jihozápadní Afrika. Ňasko se přejmenovalo v roce 1964 na Malawi. Bečuánsko je od roku 1966 Botswanou. Úplná smršť nových jmen nastala v roce 1975, kdy se Portugalská západní Afrika změnila v Angolu, Dahome v Benin, Zlatonosné pobřeží se stalo Ghanou a Malgašsko Madagaskarem. V roce 1980 se dočkala nezávislosti Jižní Rhodesie, dnes známá jako Zimbabwe. Horní Volta se od roku 1984 jmenuje Burkina Faso, zatímco Zair se v roce 1991 stal zmíněnou Demokratickou republikou Kongo.
Cejlonský čaj ze Srí Lanky
Po kolapsu koloniálních mocností se přepisovaly mapy i na jiných kontinentech. Britský Honduras ve Střední Americe s hlavním městem Belize City se přejmenoval v roce 1973 na Belize, a aby se to nepletlo, novou metropolí si zvolil Belmopan. V roce 1980 vyhlásily nezávislost i Nové Hebridy v Oceánii. Obyvatelé tohoto souostroví se díky tomu zbavili poněkud zavádějícího názvu, jenž mohl v leckom evokovat představu jakéhosi hybridního národa. Souostroví dnes nese ke všeobecné spokojenosti jméno Vanuatu.
Zato asijskou Barmu v roce 1989 přejmenovala tamní vojenská vládní junta na Myanmar, čímž odstartovala dlouhé období pochybností, kdy si nikdo ve světě nebyl úplně jistý, který název má správně používat. Sami Barmánci se rozdělili na dva nesmiřitelné tábory. Jedněm se nový název líbil, zatímco jiní ho sveřepě odmítali. Mezi nimi i známá bojovnice za lidská práva a současná myanmarská ministryně zahraničí Aun Schan Su Ťij, jež tvrdošíjně razila Barmu, aby zdůraznila svůj odpor k tehdejší diktatuře.
Nové jméno si v sedmdesátých letech zvolila i další asijská země ležící na opačné straně Bengálského zálivu - Cejlon. Vyhlášený cejlonský čaj se tak pěstuje od roku 1972 na Srí Lance.
Starý kontinent s novými jmény
Mapa Evropy se musela přepracovávat v minulém století především po první světové válce. Jméno tehdy změnilo mimo jiné největší světové impérium - Rusko, které se pět let po bolševické revoluci v roce 1922 přejmenovalo na Sovětský svaz. Ten se později rozpadl, v roce 1991 se změnil na Společenství nezávislých států a posléze se na mapu znovu vrátilo Rusko, spolu s dalšími čtrnácti postsovětskými republikami, například Běloruskem, Ukrajinou a Arménií.
Zevrubné kartografické změny ovšem nastaly především po rozpadu Rakouska-Uherska v říjnu 1918, kdy vzniklo vedle Československa mimo jiné Polsko, Maďarsko, Rumunsko či Stát Slovinců, Chorvatů a Srbů, jenž se později stal základem Jugoslávie. Ta se začala štěpit v devadesátých letech a definitivně se rozpadla v roce 2003. Na mapu starého kontinentu tak postupně přibylo Slovinsko, Chorvatsko, Bosna a Hercegovina, Srbsko, Černá Hora, Kosovo a Makedonie. Posledně jmenovaná bývalá jugoslávská republika se ovšem bude muset nyní také přejmenovat. Řecko si totiž nárokuje její název pro část svého historického území a bude blokovat vstup Makedonců do Evropské unie, dokud si jejich severní soused nezvolí nové jméno. Mapy se tak budou brzy přepisovat znovu. Pravděpodobně v nich přibude Nová Makedonie.