Výročí
Připomínka slavkovské bitvy byla letos bez Napoleona
01.12.2018 21:00
Připomínka 213. výročí slavkovské bitvy se letos musela na poslední chvíli obejít bez nejslavnější postavy, tedy bez francouzského vojevůdce a císaře Napoleona. Jeho dlouholetý představitel Mark Schneider totiž onemocněl. Smůlu tak měli lidé, kteří se s ním rádi fotí, řekl jeden z organizátorů Miroslav Jandora. Ukázka bitvy, z níž pořadatelé vyberou vždy některou část, se však uskutečnila bez problémů a přišlo více lidí než loni.
"Podle odhadů naší bezpečnostní služby a policie jich bylo 11 tisíc, což je o tisíc více než loni," řekl Jandora. Bojiště u Tvarožné letos oživil sníh, který padal ráno a dopoledne. Střet tak dostal zimní punc. "Jsem rád, že se akce povedla a nikomu se nic nestalo," řekl Jandora.
Letos pořadatelé vybrali úvodní fázi bitvy, kterou svedl předvoj rakouského generála Kienmayera a posléze první kolony ruského generála Dochturova s francouzským třetím plukem řadové pěchoty v Telnici, kam přibyla Heudeletova brigáda od sboru maršála Davouta. V ní byli Francouzi donuceni k ústupu, i když nakonec se stali vítězi. "Letos se zúčastnilo přes 1100 vojáků z 13 zemí, 60 koní a 60 děl bylo na bojišti," řekl Jandora.
Vzpomínce přihlížel také francouzský velvyslanec a členové napoleonské nadace, která shromažďuje historiky a potomky účastníků bitvy.
Od pátku do neděle se ve Slavkově a okolí koná 30 akcí, které mají být vzpomínkou, nikoliv oslavou bojů z roku 1805. V bitvě, v níž se střetla vojska Napoleona, ruského cara Alexandra I. a rakouského císaře Františka I., padlo podle různých odborných odhadů 20 tisíc až 35 tisíc vojáků.
Napoleonské války trvaly až do roku 1815, kdy francouzský císař definitivně padl u Waterloo. Jeho armáda i vojska protivníků během více než 15 let zpustošily velkou část Evropy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.