Programem o bylinkách a koření, které používali naši předci k vaření či léčení, zahájil skanzen Veselý Kopec u Hlinska na Chrudimsku 46. návštěvnickou sezonu. Za slunečného počasí si skanzen, který je nejnavštěvovanější památkou v Pardubickém kraji, prohlédlo asi 1000 lidí. Nyní bude skanzen otevřen denně mimo pondělí až do konce října. Výjimkami budou pondělky 30. dubna a 7. května, kdy bude otevřeno také.
Akcí nazvanou Není bylina, aby na něco nebyla chtěl skanzen lidem osvěžit polozapomenuté znalosti o využití rostlin v minulosti. "Od pradávných dob se lidé naučili rostliny využívat k různým účelům. Sloužily jim jako potrava, při zahánění neduhů, k budování přístřeší, získávání materiálu k výrobě oděvů, jejich zdobení, ale i v lidové magii," uvedla vedoucí Souboru lidových staveb Vysočina Ilona Vojancová.
Lidé si ve skanzenu mohli sazenice bylinek koupit, k dostání byly i domácí marmelády, sirupy a čaje z bylin, sušené ovoce či přírodní mýdla. Rodiny s dětmi se mohly pobavit hrou na objevování zajímavých rostlin v areálu skanzenu.
Další akcí ve skanzenu bude 12. května Hrnčířská sobota. Připomene hrnčířství jako jedno z nejstarších řemesel. Veselokopecký jarmark bude 21. až 22. července. První letošní akcí ve skanzenu byl 27. ledna masopust, kdy areálem prošel masopustní průvod maškar, což je obyčej na Hlinecku zapsaný na seznamu světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
Skanzen Veselý Kopec, který byl otevřený v roce 1972, přibližuje život drobných řemeslníků a zemědělců v 19. a 20. století. Má zhruba 30 objektů, například mlýn s varnou povidel, stupník na tříslo, olejnu a pilu, zemědělské usedlosti, sušičku lnu a ovoce, polygonální stodolu se šindelovou střechou či výměnek.
Loni Veselý Kopec a menší skanzen Betlém v Hlinsku navštívilo 81 613 lidí. Byla to nejvyšší návštěva od roku 2008. Předloni skanzen navštívilo téměř 74 tisíc lidí.