Josef Smýkal
Slepecké muzeum v Brně připomíná průkopníka pedagogiky nevidomých
15.02.2016 20:00
Průkopníka české pedagogiky nevidomých a slabozrakých dětí Josefa Smýkala připomíná nová výstava Technického muzea v Brně. Je součástí stálé expozice kultury nevidomých plné předmětů a dokumentů, které v minulých desetiletích Smýkal shromáždil. Jeho unikátní Slepecké muzeum se totiž v roce 2000 stalo trvalou součástí Technického muzea.
Smýkal letos v září oslaví 90. narozeniny, proto se muzejníci rozhodli uprostřed sbírek připomenout jeho osobní zásluhy. Smýkal stál u počátků zvukových knih pro nevidomé, v roce 1977 založil první československou tyflopedickou poradnu pro rodiče nevidomých a těžce slabozrakých dětí raného věku, o rok později vznikla v Brně také mateřská škola pro nevidomé děti.
Slepecké muzeum založil v roce 1992. Během padesáti let pedagogické práce totiž shromáždil a popsal rozsáhlou sbírku několika stovek historických slepeckých pomůcek, a to nejen školních. Na výstavě jsou také pomůcky, které sám sestrojil. Je to například takzvaná němá elektronická klávesnice a trojrozměrný model durové stupnice, řekla kurátorka Eliška Hluší.
"Byl u nás prvním odborníkem, který kladl důraz na poskytnutí včasné pomoci rodinám vychovávajícím dítě s těžkým zrakovým postižením. Ve své práci dokázal prosadit to, co považoval za důležité, i když cesty, které vedly k cíli, nebyly vždy jednoduché," uvedla dlouholetá Smýkalova spolupracovnice Dagmar Pelikánová.
Součástí stálé expozice kultury nevidomých jsou přístroje a různé pomůcky, od bílých holí po speciální počítače. Návštěvníci si také prohlédnou různé typy písem a plastických výukových pomůcek. Expozici trvale doplňuje zvuková knihovna, archiv a sbírka publikací tištěných v několika typech reliéfní latinky a Braillova písma.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.