Národopisné muzeum
Sto let slaví s republikou i tramping, zmapovala ho nová výstava
28.06.2018 21:00
Část Národopisného muzea v pražské Kinského zahradě se na téměř dva roky proměnila v trampskou osadu provoněnou dřevem a vyzdobenou vlajkami, totemy a hudebními nástroji. Nová výstava Století trampingu se zde pro veřejnost otevře v pátek odpoledne a k vidění tu bude do jara 2020. Jejím cílem je ukázat proměny trampského hnutí od roku 1918 a také jeho vliv na českou kulturu.
"Snažili jsme se tramping ukázat nejen jako něco minulého, ale jako fenomén, který ovlivnil životy desetitisíců lidí," řekl dnes novinářům autor výstavy Jan Pohunek, který vede etnografické oddělení Národního muzea. Tramping podle něj stále žije a vyvíjí se, ačkoli počet trampů již není tak výrazný, jako v dobách největší slávy za první republiky.
Ačkoli se tato subkultura objevovala postupně, rok 1918 podle něj lze za počátek trampského hnutí označit. Důvodem je, že v tomto roce byla jižně od Prahy u břehů Vltavy založena trampská osada Ztracená naděje.
Pro účely expozice sestavené ke stému výročí této události byla jedna místnost Letohrádku Kinských proměněna v lesní tábořiště, kde návštěvníky přivítá intenzivní vůně čerstvého dřeva a zdi pokryté fotografiemi lesů. Cílem bylo podle Pohunka vytvořit příjemné prostředí spojené s trampskými aktivitami. Například hru na kytaru nebo manipulaci s kultovním batohem zvaným "usárna" si mohou zájemci vyzkoušet přímo ve výstavní síni.
Samotnou expozici pak tvoří zejména předměty ze sbírek etnografického oddělení Národního muzea, jakými jsou dobové fotografie, vlajky trampských osad či zápisky a umělecká díla významných představitelů trampingu. Informace o jednotlivých etapách vývoje hnutí doplňují sekce věnované aktivitám úzce spjatým s trampingem - hudbě a sportu. "Mimochodem, v trampském prostředí vznikl jeden celý sport: nohejbal," podotkl Pohunek.
"Národní muzeum chce touto výstavou ukázat, co všechno obnášelo a stále ještě obnáší být trampem, a možná své návštěvníky i trochu překvapit tím, co všechno bylo v naší historii trampingem ovlivněno," uvedl o expozici generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Veřejné zahájení Století trampingu je v Kinského zahradě na programu v pátek od 15.30. Výstava potrvá do 1. dubna 2020 a doprovázet ji budou hudební vystoupení, přednášky, projekce a workshopy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.