V mnoha pražských tanečních kurzech pro středoškoláky je jako obvykle převaha dívek. Chlapci se mohou stále do kurzů společenského tance přihlašovat, taneční školy je lákají na nižší ceny kurzovného. Vyplývá to z internetových stránek vybraných tanečních škol. Většinu kurzů tance a společenského chování zahajují pražské taneční školy v prvních říjnových dnech.
Volná místa pro pány hlásí z kurzů taneční školy Plamínek, Hes, Vavruška a taneční kurzy v Národním domě na Vinohradech. Dohromady pořádají 31 základních tanečních kurzů, chlapci se mohou přihlásit ještě do 18 z nich. Taneční školy Plamínek a Vavruška v tuto chvíli nabízejí chlapcům slevu zhruba 1500 korun ze základní ceny kurzovného, která se v pražských tanečních školách pohybuje kolem 3.700 korun.
Nižší kurzovné však mohou chlapci zaplatit od začátku přihlašování do tanečních. Školy nabízí slevy pro skupinky chlapců. Za kurzy v Národním domě na Vinohradech páni zaplatí o 1100 korun méně než dívky, v taneční škole Hes o 400 korun méně. Pro celé páry nabízejí školy slevy.
Zda si všichni účastníci v kurzech zatančí, však záleží na docházce. "Samozřejmě se ale stává, že v některém kurzu mají lepší docházku slečny, v jiném zase ale naopak pánové, takže občas se stane, že je na lekci mírná převaha dívek, jindy ale úplně stejně dojde k přebytku pánů," uvedl Jakub Vavruška. "My se snažíme do výuky zapojit i ty, na koho zrovna partner nevyšel. Tančí s ní či s ním naši asistenti a především se během hodin několikrát střídá," dodal taneční mistr.
Středoškoláci, kteří se do kurzů přihlašují, mají odlišnou tělesnou zdatnost. "Zvýšily se rozdíly v pohybové připravenosti dětí. Jakýkoliv sport, který ve školním věku děti dělali, je v lekcích vidět. Někdy mám pocit, že suplujeme tělesnou východu. Je to vidět především na držení těla a jemné motorice, která se podstatně zhoršila za posledních cca pět až sedm let," sdělil Jindřich Hes.
Kromě kurzů pro středoškoláky pořadatelé organizují také kurzy pro vysokoškoláky a dospělé, do kterých se mnohdy vrací absolventi základních kurzů pro mládež. "Vracejí se i po delší době - absolvují například taneční pro mládež na střední škole v 16 letech, pak si najdou na vysoké škole svého životního partnera a chodí spolu třeba v pětadvaceti do tanečních pro vysokoškoláky," dodal Vavruška.
V roce 1895 vznikl Svaz tanečních mistrů Království českého. Od té doby se taneční konají v podstatě ve stejné formě jako dnes. Nástupnickou organizací je nyní Svaz učitelů tance, který vznikl v roce 1968. Kromě klasických tanečních kurzů pro mládež a dospělé organizují taneční školy i hodiny latinskoamerických tanců jenom pro ženy.