Podniky i osobnosti
Technické muzeum uctí výročí republiky výstavou o průmyslu
16.10.2018 21:00
Technické muzeum v Brně chystá rozsáhlou výstavu ke 100. výročí vzniku Československa. Představí nejvýznamnější podniky i osobnosti moravského průmyslu a jeho proměny na sklonku monarchie a v prvních letech republiky. V expozici najdou využití sbírkové předměty i digitální technologie a vizualizace, oznámila novinářům Zuzana Betáková z muzea.
"Naším cílem je problematiku přiblížit interaktivním způsobem tak, aby zaujala širokou veřejnost a taktéž studenty a mladé lidi," uvedl jeden z autorů výstavy Radek Slabotínský.
Hlavní část expozice se soustředí na důležitá a typická odvětví průmyslu na Moravě. Představí například strojírenský a textilní průmysl, který byl dominantní pro brněnskou oblast. Brno si tak vysloužilo přezdívku moravský Manchester. Výstava mapuje také vývoj těžkého a potravinářského průmyslu, cukrovarnictví a pivovarnictví.
Expozice též představí konkrétní firmy a osobnosti, které se o rozmach průmyslu zasloužily. Jsou mezi nimi jména jako Tomáš Baťa, bratři Stiassni či rodina Wichterlova. Z významných podniků dominují brněnská Zbrojovka, Vlněna, Tatra Kopřivnice, olomoucká čokoládovna Zora, břeclavský cukrovar rodiny Kuffnerových, pivovar Starobrno či První česká sklárna v Kyjově.
Jedním z cílů výstavy je ukázat, jak dramatické události prvních tří dekád 20. století ovlivnily podobu průmyslu na Moravě. Nové výrobní postupy a také změna sociální politiky se projevily i v životě tehdejších dělníků a továrníků.
"Parní sílu postupně nahrazovala elektřina, která usnadnila výrobu a zároveň prodloužila pracovní den i volný čas. Právě volnému času a bydlení bude patřit samostatná výstavní část," popsal Slabotínský.
Kromě výstavy v hlavní budově muzea, která začne 22. října, je připravený i doprovodný program - komentované prohlídky po takzvaném brněnském industriálu. Jejich cílem je seznámit veřejnost s historií a prostorami bývalých továren či výrobních areálů. Konkrétní termíny budou zveřejněny na webové stránce muzea.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.