Slavné dílo
Terakotová armáda v Mostě. Repliky válečníků zaplnily sál muzea
05.10.2017 18:56
Repliky čínských hliněných válečníků zaplnily velký sál mosteckého muzea. Kopie slavné Terakotové armády jako odkaz prvního císaře budou k vidění od soboty až do 7. ledna. Už teď je zájem škol o výstavu velký, řekl ředitel muzea Michal Soukup.
Čína zapůjčuje originální kusy Terakotové armády jen minimálně. Vidět bojovníky v životní velikosti v řadách za sebou je tak možné víceméně jen poblíž čínského města Si-an, kde se hrobka prvního čínského císaře nalézá. "Proto je ta výstava tak důležitá, umožňuje českým návštěvníkům prohlédnout si něco, co je možné vidět pouze v Číně a je to tak pro řadu lidí prakticky nedostupné," uvedl Soukup.
Kopie v muzejním sále doplňuje výzbroj a velké panely, které seznamují s unikátním nálezem z roku 1974 i s příběhem sjednotitele Číny. "Jsou tu fotografie z archeologického naleziště a bude promítán film, který mapuje příběh objevu a samotného pohřebiště," uvedl Soukup.
Muzeum očekává velký zájem návštěvníků, proto prodloužilo otvírací dobu a mimořádně po dobu výstavy, tedy od 7. října do 7. ledna, bude otevřeno i v pondělí. "Už nyní se nám hlásí velké množství škol. Žáci budou přicházet na exkurze v dopoledních hodinách ještě před otevřením muzea," uvedl Soukup.
Komentované prohlídky pro veřejnost jsou v plánu každou středu a sobotu a připravují se také večerní prohlídky. "Výstava spojená s jedním z deseti nejvýznamnějších objevů 20. století nám také doplní mezinárodní den archeologie, který si připomeneme třetí sobotu v říjnu," uvedl ředitel. Ústecký kraj, který je zřizovatelem muzea, výstavu podpořil částkou půl milionu korun. Očekává se, že během tří měsíců by mohlo přijít až 10 tisíc návštěvníků.
Průzkumy potvrdily, že součástí hrobky je pod zemí pohřbená armáda více než 8000
terakotových válečníků z období kolem roku 220 před naším letopočtem. Sochy, původně barevné, jsou vyrobené z pálené hlíny. "Archeologický výzkum neustále probíhá, plastiky ještě nejsou vykopány všechny," uvedl Soukup. "Je tam taková zajímavá česká stopa, protože na výzkumu se podíleli i čeští vědci, kteří pomáhali mapovat, co se pod povrchem země nachází," doplnil ředitel.
Terakotová armáda patří k největším archeologickým nálezům 20. století. Jako svoji posmrtnou stráž si ji nechal zbudovat čínský vládce Čchin Š'-chuang-ti. Nekropole byla náhodně objevena v roce 1974. V 80. letech bylo naleziště zařazeno na seznam UNESCO.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.