Expozice
Turnovské muzeum láká na sopky z Liberecka
16.07.2018 19:10
Muzeum v Turnově připravilo pro své návštěvníky výstavu o vyhaslých sopkách v Libereckém kraji, k vidění na ní budou fotografie, horniny, modely i počítačové animace. Podle kurátora Jana Bubala Liberecko v minulosti totiž patřilo k velmi aktivním vulkanickým oblastem. V kraji jsou desítky vyhaslých sopek, aktivní už není žádná.
"Jen na území Českého ráje, na zhruba 700 kilometrech čtverečních, monitorujeme 13 bývalých vulkánů, které soptily před 17 až pěti miliony let," uvedl kurátor výstavy.
Pravděpodobně nejsilnější erupce podle něj nastala v regionu před pěti miliony let, kdy vulkanický proud z Kozákova měl na délku 12 kilometrů a sahal až k Železnému Brodu a Semilům.
Region lze podle kurátora rozdělit na čtyři vulkanické segmenty - Lužické hory, oblast mezi Českým středohořím a Jizerou, Český ráj a Podkrkonoší, ze kterých muzeum pro výstavu vybralo šest unikátních lokalit. "Na těchto příkladech ukážeme šest různých typů vulkanismů, které se na území kraje vyskytovaly," řekl kurátor a doplnil, že v nejbližších stovkách tisíc let se nepředpokládá, že by se regionu nějaký vulkán probudil.
Výstava nazvaná Liberecko ve stínu sopek začne v muzeu v úterý navečer. Jednotlivé vulkanismy budou na ní prezentovat Trosky v Českém ráji, Tatobity a Studenec na Semilsku, Čertova zeď u Českého Dubu na Liberecku, Kamenický kopec u Zákup a Luž na Českolipsku. "Lákadlem na vybraných stanovištích budou animace sopečné činnosti, které bude moci návštěvník pozorovat buď na obrazovkách, nebo v případě panelů s rozšířenou realitou přímo v mobilních telefonech," řekl Bubal. Návštěvníci si budou moci na výstavě osahat i různé sopečné horniny.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.