Modely 3D
Univerzita v Olomouci vytiskla pečetě i hradní klíč pro Bouzov
01.08.2018 18:00
Odborníci z Univerzity Palackého v Olomouci vytiskli pro jednu z nejnavštěvovanějších památek na střední Moravě, hrad Bouzov na Olomoucku, ve 3D podobě dvě pečetě z 15. století a historický klíč od hradu. Pečetě jsou vytvořené ve zvětšené podobě a lidé si je mohou na hradě prohlédnout. Do spolupráce mezi hradem Bouzov a univerzitou se zapojí i studenti, kteří budou pracovat na novém modelu hradu, řekli zástupci univerzity a kastelánka Zuzana Šulcová.
"Kromě tisku duplikátů historických artefaktů v našem 3D centru, které je největší na Moravě, jsme se se zástupci hradu Bouzov domluvili na výrobě zvětšenin, které umožní návštěvníkům se s historickými předměty blíže seznámit nebo se jich dokonce dotknout," uvedla vedoucí univerzitního centra UPrint 3D Hana Kubičková.
Pečetě jsou podle Šulcové k vidění v hradní zbrojnici. "Návštěvníci tak mohou uvidět naše původní kopie pečetí v původní velikosti a vedle toho nám univerzita vyrobila ještě jejich zvětšeninu. Pečetě jsou totiž velmi malé, proto nás to vedlo k tomu, aby se vytvořily ve zvětšené podobě," řekla kastelánka. Historický klíč si nechala správa hradu vyrobit především z praktických důvodů. Patří k používanému zámku, od kterého má správa pouze jeden klíč, a nutná byla i jeho náhrada, doplnila kastelánka.
Hrad Bouzov získá díky spolupráci s univerzitou také nový model hradu, který vyrobí vysokoškolští studenti. Zaměří se na historickou podobu hradu před velkou přestavbou na počátku 20. století. "Máme na hradě několik modelů současné podoby hradu. Na výstavě s názvem 700 let na papíru a v kameni máme také dva modely předpokládané historické podoby hradu, jde o vizualizaci, jak mohl hrad vypadat. Chtěli bychom ještě třetí model těsně před přestavbou, který vznikne podle dochovaných dokumentů, fotografií a půdorysu," doplnila kastelánka.
Olomoucká univerzita chce ve spolupráci s hradem pokračovat i v dalších oblastech, jako je například tvorba metodických listů a didaktických textů, které by mohly proměnit prohlídky v zábavnou formu především pro žáky základních a středních škol, doplnili zástupci školy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.