Archeologický nález
V americkém Jamestownu našli hroby prvních anglických kolonistů
28.07.2015 19:51
Američtí archeologové objevili pozůstatky čtyř prvních anglických kolonistů, kteří byli před víc než 400 lety pohřbeni ve virginském Jamestownu v místě historického protestantského kostela. Ve Washingtonu to oznámil vědecký tým vedený historikem Jamesem Hornem. Podle expertů má nález pro studium raných dějin osídlení USA zásadní význam.
Pozůstatky byly objeveny na místě vůbec prvního anglikánského kostela v Americe, který byl postaven v roce 1608. Jde o církevní stavbu, v níž byla legendární indiánka Pocahontas oddána za Angličana Johna Rolfa na znamení smíru mezi indiány kmenového společenství Powhatan a první skupinou Angličanů trvale usídlených v zámoří.
Archeologům se podařilo identifikovat totožnost zemřelých, napsala agentura AP. Jde o reverenda Roberta Hunta, prvního anglikánského duchovního v Jamestownu, kapitány Gabriela Archera a Williama Westa a Sira Fernanda Wainmana, zřejmě prvního anglického šlechtice pohřbeného v Americe. Zemřeli mezi lety 1608-10.
Byli první američané katolíci?
Američtí vědci přikládají nálezu mimořádný význam a přirovnávají ho k objevení hrobky anglického krále Richarda III. v Británii v roce 2012. I když nejde o příslušníky žádné královské rodiny, jsou čtyři muži pohřbení v Jamestownu klíčovými postavami rané éry amerického osidlování.
Velký zájem vědců vyvolaly předměty, které byly v hrobech nalezeny. Šokoval nález
katolického relikviáře, který byl uložen na rakvi kapitána Archera. Obsahuje úlomky kostí a nádobku se svěcenou vodou. Ukázalo se, že rodiče zemřelého byli katolíci, což bylo v té době náboženství postavené v Anglii mimo zákon. Nález vyvolal podezření, zda i voják Archer nebyl příslušníkem tajného katolického společenství nebo snad španělským špionem.
Osada Jamestown ve státě Virginia byla prvním místem, kde se angličtí přistěhovalci v Americe trvale usadili. Místo pak sloužilo po 83 let jako hlavní město britské zámořské kolonie.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.