V replice původního slovanského hradiště Archeoparku v Chotěbuzi-Podoboře na Karvinsku začala oprava chátrajících dřevěných fortifikací neboli opevnění, tedy palisád, věže a komorové slovanské hradby. Práce by měly trvat až do konce roku 2019 a budou stát přes 25 milionů korun, řekla Iva Lupková, mluvčí Muzea Těšínska, pod nějž Archeopark patří.
Obnova dřevěných palisád a hradeb je součástí projektu česko-polské přeshraniční spolupráce s názvem Toulky údolím Olše. S financováním úprav tak pomohou evropské peníze. "Muzeum uspělo se svou žádostí o dotaci společně se svým partnerem, nedalekou polskou obcí Hażlach. Také polský partner již v realizaci pokročil a vybral dodavatele na opravu historické sýpky, v níž vznikne Dům přírodovědce. I zde budou náklady kryty z evropské dotace, jejich výše je srovnatelná s náklady na českou část projektu," uvedla Lupková. Obě místa propojí cyklotrasa a do budoucna se plánuje řada společných aktivit pro veřejnost.
V době oprav bude Archeopark běžně přístupný, omezena ale bude programová nabídka. "Návštěvníci se také musí připravit na omezení pohybu po areálu repliky slovanského hradiska pro zachování jejich bezpečnosti. Na druhé straně mohou právě v době realizace oprav nahlédnout přímo v terénu pod ruce skutečných archeologů," doplnila Lupková.
Archeopark se nedávno rozsáhle modernizoval, po dvouleté pauze se otevřel veřejnosti v dubnu 2016. Jedna z nejvýznamnějších pravěkých a středověkých památek Těšínského Slezska tehdy získala novou vstupní budovu s výukovým centrem i nově zbudovanou přístupovou lávku k samotnému historickému areálu. Modernizace areálu stála téměř 47,5 milionu korun.
Archeopark v Chotěbuzi se buduje od roku 2000. Výstavbě předcházela desetiletí vědeckého archeologického výzkumu, který v této lokalitě vedl Archeologický ústav Akademie věd ČR společně s Muzeem Těšínska. Původní slovanské hradiště stálo v Chotěbuzi v 8. až 11. století. V areálu se tak návštěvníci mohou vrátit o více než tisíc let zpátky do historie.
Díky replikám dobových budov i expozicím zaměřeným na historii, archeologii a přírodu chotěbuzské lokality, se tak mohou seznámit se životem starých Slovanů.