V replice středověké sklářské pece, kterou v Havlíčkově Brodě vybudovalo místní Muzeum Vysočiny, se podařilo po loňském úspěšném pokusu opět vytavit sklo. Sklář František Novák z taveniny vyfoukl repliky středověkých číší. Práci se zájmem sledovali mimo jiné i žáci z několika základních škol, řekl ředitel havlíčkobrodského Muzea Vysočiny Jiří Jedlička.
Po loňském úspěšném experimentu byla pec mírně poškozená, její vrchní část popraskala. Pro její opravu použili muzejníci letos jiný poměr jílu a křemičitého písku, který měl zaručit, že pec vydrží tavbu bez většího poškození. Temperování pece začalo během minulého víkendu. "Po třech dnech teplota vystoupila zhruba na 1100 stupňů Celsia, v noci na pátek bylo utaveno," řekl Jedlička.Podle Jedličky je tavení skla stále nutné považovat za archeologický experiment, který pracovníci muzea loni zkoušeli jako druzí v republice. Cílem bylo ověřit možnost použití místních materiálů. "Středověká pec zatím není na Vysočině archeologicky doložená, ale není důvod si myslet, že v regionu nemohla být," řekl Jedlička. Úspěšný experiment byl podle něj popsán v odborném tisku. Další tavba se chystá opět na září příštího roku.
Experimentální archeologický projekt navázal na podobný z počátku 90. let minulého století, který se uskutečnil v Moldavě v Krušných horách. Kromě stavby pece z materiálů dostupných v dané lokalitě měl ověřit také způsob jejího vytápění. Pracovníci havlíčkobrodského muzea vycházeli stejně jako jejich předchůdci z nákresů takzvaného Mandevillova cestopisu, ve kterém cestovatel nakreslil obrázek české středověké sklárny a proces výroby skla.
Sklářská pec by se podle Jedličky mohla stát například základem budoucího archeologického skanzenu, který na Vysočině chybí.
V replice sklářské pece se opět podařilo vyrobit sklo
Relax
8. 9. 2017 16:00
Replika historické sklářské pece.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Pavlíček Luboš