Skryté vady
Velkou bronzovou nádobu prozkoumával rentgen a tomograf
24.10.2017 10:02
Neobvykle velké bronzové vědro s tepanou výzdobou, které archeologové v září objevili na Pardubicku, podstoupilo vyšetření pomocí rentgenu a počítačové tomografie. Lékařská metoda pomůže odborníkům odhalit skryté vady a praskliny a zjistit složení zbytků na dně.
"Dozvíme se, jak materiál vypadá uvnitř, co nemůžeme pouhým okem vidět. Nádoba ležela dlouhou dobu v zemi, mohlo dojít k různým destrukcím," řekl ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek.
Nádoba je více než 2000 let stará. Na výšku měří 60 centimetrů a široká je přes 56 centimetrů. Používala se patrně na směs vody s vínem, případně na potraviny. Pochází pravděpodobně ze severní Itálie, archeologové odhadují, že mohlo jít o dar italské rodiny jiné zámožné rodině na našem území.
Lékaři použili dvě zobrazovací metody. Dno nádoby, které se našlo v zemi odděleně, mohli zkoumat pomocí počítačové tomografie. Samotná nádoba je příliš velká a do CT zařízení, které poskytuje detailnější zobrazení, se nevejde, proto ji pouze zrentgenovali. V minulosti už takto zkoumali gotické sochy.
"Je to pro nás nová zkušenost, zpestření. Sochy byly dřevěné, u nich už víme, jak na to. Kov je pro nás novinka. Potřebujeme zjistit strukturu materiálu," řekl primář radiodiagnostické oddělení Leoš Ungermann.
Při zkoumání tomograf ukázal, že dno je dvojité, tvořené bronzem a vyplněné nejspíš keramikou. Samotná nádoba je velmi tenká, v nejsilnějších místech má asi jeden milimetr. Rentgenové a tomografové snímky pomohou restaurátorům při dalším postupu. Konzervační práce potrvají měsíce.
"Budeme muset provést desalinaci, do trhlin pronikaly chloridy solí, na nádobě se tvoří koroze. Musíme si pořídit 500litrovou vanu a v ní nádobu zbavit zbavit solí," řekla vedoucí restaurátorských dílen Východočeského muzea Jana Malá.
Ve východních Čechách je takto velká a dochovaná bronzová nádoba první nález svého druhu, svou výzdobou a velikostí v ČR ojedinělá. "Motivy na nádobě odkazují na starověké Řecko, jsou na ní labutě, které táhnou sluneční kruh. Odpovídá to antické mytologii, kdy bůh slunce na noc předává sluneční kruh labutím," řekl Libánek.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.