Nejnovější poznatky
Východočeské muzeum připravilo přednášky o paleolitu
25.02.2019 16:06
Archeologické přednášky Východočeského muzea se letos zaměří na paleolit. Přednášející představí posluchačům nejnovější poznatky o starší době kamenné, včetně mýtů a faktů o mamutech. Čtyřdílný cyklus začíná v úterý, uvedlo muzeum v tiskové zprávě.
Na první přednášce Petr Čechák z Univerzity Hradec Králové nastíní vývoj osídlení východních Čech paleolitickými lovci a sběrači. Vychází přitom ze svého bádání o starší době kamenné.
Ve středu 6. března seznámí archeolog Ondřej Mlejnek posluchače s novými nálezy z období mladší a střední doby kamenné a s nálezem mezolitické lokality v trase budoucí dálnice D35.
"Loni odhalil záchranný archeologický výzkum na návrší jižně od železniční stanice Uhersko u Pardubic pozůstatky sídliště lovců a sběračů. Na přednášce návštěvníci poznají život lidí v této době rekonstruovaný na základě současných vědeckých poznatků i podrobnosti o nálezech u Uherska," uvedla archeoložka Tereza Jošková z muzea.
Ve středu 13. března bude tématem mamut srstnatý v paleolitu a přednášet o něm bude Petr Šída z katedry archeologie z hradecké univerzity. Mamuti byli nejčastěji velcí asi jako afričtí sloni a lovci je lovili převážně ve skupinách, hluboké jámy jako pasti archeologové nenacházejí. O týden později se Martin Oliva zaměří na pohřbívání ve starší době kamenné a na to, co nálezy hrobů ukazují o tehdejším životě lidí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.