Východočeské muzeum ukazuje historii i současnost dolaru

Relax
11. 4. 2018
Na snímku je mince z roku 1768.
Na snímku je mince z roku 1768.

Východočeské muzeum v Pardubicích v pátek otevírá výstavu Od stříbrného českého tolaru k americkému dolaru. Popisuje vznik české měny, jejíž název zobecněl a dal v 18. století jméno měnové jednotce USA. Řekl to numismatik, historik a prorektor Univerzity Pardubice Petr Vorel.

Výstavu připravilo muzeum společně s univerzitou, domácí publikum ji ještě nemělo možnost vidět. Expozice byla loni poprvé k vidění v New Yorku. Pardubická výstava je oproti americké bohatší. Jsou na ní ukázky tolarových ražeb a bankovek od 16. do 19. století z Evropy i ze světa.

"Muzeum tak bude poprvé prezentovat nové přírůstky do sbírky numismatiky, které systematicky nakupuje od roku 2000. Zároveň bude výstava takovou ochutnávkou plánované nové expozice, která by se měla otevřít za dva roky," řekl ředitel muzea Tomáš Libánek.

Výstava nese název Od stříbrného českého tolaru k americkému dolaru.

Právě v roce 2020 bude tolar slavit 500 let, na počátku roku 1520 rozhodl český zemský sněm o ražbě stříbrných tolarů v Jáchymově. Tolarové měny se zhroutily v 70. letech 19. století, kdy byly v Nevadě objeveny velké zásoby stříbra. V českých zemích tolar přetrval déle, korunu zavedly až na konci 19. století.

Po rozpadu britského koloniálního impéria země nahradily librový systém. Po USA dolar zvolily měnovou jednotkou další země, jako Kanada, Austrálie, Nový Zéland. Dolary platí obyvatelé tří desítek států. Návštěvníci uvidí kromě amerických dolarů i čínské nebo zimbabwské dolary. Akvizice bankovek a mincí muzeum získává převážně na internetových aukcích.

"Účastníme se internetových aukcí po celém světe. U mincí je někdy podmínkou být na aukci fyzicky. Přímý nákup od prodejce se nedělá, je tam nebezpečí z hlediska padělku," řekl Vorel.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Vostárek Josef

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné