Tip na dovolenou
Výprask rákoskou či zákaz žvýkaček. Singapur je město mnoha tváří
19.04.2019 11:38 Původní zpráva
Singapur je městem mnoha paradoxů. Za nevinný přestupek vás čeká výprask ratanovou rákoskou, žvýkačky si koupíte pouze v lékárně po předložení občanského průkazu a tučnou pokutu zaplatíte i za krmení ptactva na ulici. Přesto si budete připadat jako v nejmodernější metropoli západního stylu, která je neuvěřitelně čistá a harmonická.
Městský stát Singapur se rozléhá v jihovýchodní Asii na stejnojmenném ostrově a přilehlých 54 ostrůvcích při jižní výspě Malajského poloostrova. Nejlevněji se do země dostanete s polskou leteckou společností LOT, která prodává zpáteční letenky už za 12 tisíc. Nejlepší variantou je však zvolit Singapur jako přestupní stanici při cestě například do Indonésie či Austrálie. Nejzajímavější body metropole lze totiž stihnout za pouhé dva až tři dny.
Nevšední zážitek poskytuje už samotné letiště Singapur-Changi, které patří k hlavním přestupním bodům v jihovýchodní Asii při cestě mezi Evropou a Austrálií. Už posedmé v řadě ho společnost Skytrax zvolila nejlepším letištěm na světě. Několikahodinové zpoždění si tak můžete krátit návštěvou veřejně přístupného střešního bazénu, prohlídkou krásné vnitřní zahrady s čínskými kapry nebo sledováním světoznámých filmů v letištním kině. Samozřejmě zdarma.
Dopravu v Singapuru zajišťuje jak klasická veřejná doprava, tak všudypřítomné taxíky a jejich další alternativy. Skupině čítající tři a více osob se proto vyplatí využít například aplikaci Grap, která funguje velmi podobně jako Uber. Z letiště však jezdí také autobus a lístek vyjde asi na 2,50 singapurských dolarů, v přepočtu 43 korun. Singapurské metro má pro nás lehce odrazující název SMRT (Super Mass Rapid Transit) a je nejčastěji využívaným druhem hromadné městské dopravy.
Buddhův zub
Pro lepší orientaci lze město rozdělit do několika oblastí. Za návštěvu rozhodně stojí Čínská čtvrť, která představuje moderní část města. Je plná stánků s tradičním občerstvením a suvenýry všeho druhu. Dominantou je však Chrám Buddhova zubu. Nová budova z roku 2007 poskytuje poměrně dobrou představu o čínské buddhistické architektuře a vyplatí se zavítat také dovnitř. Nejednoho návštěvníka ohromí interiér, který se celý leskne zlatem. A když budete mít štěstí, váš zážitek bude ještě umocněn právě probíhající modlitbou. Vstupné je zdarma.
Pouhé dvě minuty chůze se nachází nejstarší hinduistický chrám v Singapuru Sri Mariamman Temple postavený roku 1827 přistěhovalci z Indie. A odtud je to jenom dvě zastávky metrem do Little India, což je, jak už samotný název napovídá, indická čtvrť, kde si najednou připadáte jako v jiné zemi. Ulicemi se prochází elegantní ženy v indickém sárí, ve vzduchu je cítit tradiční koření a budovy září barvami. To ostatně spojuje obě čtvrti - barvy. Je tady také největší kryté singapurské tržiště Tekka Centre, kde je možné koupit opravdu cokoliv.
Město v zahradě
Nejtypičtější pohled na Singapur však nabízí zátoka Marina Bay, která vás ohromí množstvím moderních mrakodrapů. Z indické čtvrti se sem dostanete asi za 10 minut taxíkem či za 20 veřejnou dopravou. Rozhodně se vyplatí věnovat zátoce alespoň dvě hodiny a projít ji křížem krážem. Můžete třeba nahlédnout do luxusního nákupního centra, jehož součástí je vnitřní říčka, po které gondoliéři přepravují návštěvníky z jednoho konce na druhý.
Zejména během blížícího se západu slunce však mají přilehlé parky a zahrady jedinečnou atmosféru a vyplatí se rozhodně zůstat venku. Ve stínu mrakodrapů tu bují městský park Gardens by the Bay. Singapurská vláda zde vybudovala komplex tří futuristických zahrad v rámci rekultivace 106 hektarů zeleně kolem vodní nádrže Marina. Celý projekt byl součástí strategie singapurské vlády, který nese jasně hovořící název "Město v zahradě". Nelze také opomenout architektonicky výrazný most Helix Bridge, který spojuje jednotlivé části pevnin.
Asi za patnáct minut se tak procházkou s výhledem na oceán, v němž se zrcadlí majestátní mrakodrapy, dostanete například na Makansutra Gluttons Bay, tedy tradiční trh s jídlem. Tam si vyberte číslo stolu, které následně nahlásíte během objednávky u prodejce. Jídlo je kapitola sama pro sebe. Nikdy však neuděláte chybu s jakýmkoliv pokrmem, které obsahuje ryby a mořské plody. Typický je například chilli crab, tedy celý krab podávaný s nudlemi v jemně pálivé chilli omáčce. Ceny se v přepočtu pohybují kolem sto až sto padesáti korun za hlavní chod.
Zpívající stromy
Večer znamená v Singapuru jediné - oslňující světla. Město se zahalí do dechberoucí atmosféry, která je snad ještě působivější než za bílého dne. Takzvané "zpívající stromy", které jsou součástí zmíněných zahrad, nabízí každý den jedinečnou světelnou show doplněnou o hudbu. Vstupné je zdarma a začátek je vždy v 19.45 nebo 20.45 hodin. Nejznámější fotografie ze Singapuru však vznikají na střeše hotelu Marina Bay Sands, kde je také proslulý Infinity Pool. Vstupné na osobu stojí v přepočtu asi čtyři sta korun. Za vstupné dostanete poukaz na drink ve stejné hodnotě, který si vychutnáte v luxusním prostředí s výhledem na Singapur.
Ani milovníci přírody a klidu nepřijdou zkrátka. Prakticky celý den lze věnovat botanické zahradě, jejíž součástí je mimo jiné i rozlehlá zahrada orchidejí. Nechybí jezírka, fontány, ryby, želvy, labutě, deštný prales nebo ekologická zahrada. Vstupné se platí pouze do zahrady orchidejí a vyjde na pět singapurských dolarů, asi 80 korun. Singapur je zkrátka kosmopolitní metropole, která se však vymyká všem zarytým představám o špinavých ulicích a nebezpečí číhajícím na každém rohu. Možná právě díky bizarním zákazům a trestům, kterých je víc než dost.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.