Muzeum umění v Olomouci otevřelo výstavu zachycující oslavy na dvoře císaře Leopolda I, dědečka Marie Terezie v roce 1667. Nese název Koně v piškotech, které s nadsázkou odkazují na koňský balet, kterým císař oslavil svou svatbu se španělskou infantkou Markétou. Výstava se do Olomouce přemístila z kroměřížského zámku, je ale doplněna o nové exponáty. Expozice bude v prostorách Arcidiecézního muzea otevřena do poloviny dubna, řekli dnes novinářům zástupci muzea.
Tvůrci výstavy chtěli představit Leopoldův dvůr i císaře samotného. "Přestože byl Leopold I. druhým nejdéle vládnoucím panovníkem v českých zemích, bývá v našich dějinách opomíjen, což bychom rádi napravili. Představíme císaře samotného, jeho dvůr a zejména velkolepé slavnosti včetně unikátního koňského baletu La Contesa dellaria e dellacqua, což v překladu znamená Souboj povětří a vody," uvedl kurátor Miroslav Kindl.
Zmíněné představení se odehrálo 24. ledna 1667 na vnitřním nádvoří Hofburgu. Účastnili se jej přední šlechtici monarchie v čele s císařem a byla to největší událost svatebních oslav císaře s infantkou Markétou Terezou. Díky tomuto představení získala název i samotná výstava. "Je to jednoznačně nadsázka. Koně samozřejmě netančili v piškotech, dokonce v tu dobu ještě baletní boty zvané piškoty neexistovaly," doplnil Kindl. Koňský balet byl ve skutečnosti koňskou drezúrou, kterou dnes dokáže předvést jen několik málo jezdeckých škol v Evropě, uvedli zástupci muzea.
Slavnosti na císařském dvoře doprovázely také divadelní hry, opery nebo balet. Náročnost koňského baletu i ostatních svatebních oslav byla mimořádná také po finanční stránce, uvedl kurátor výstavy. "Z dobových archiválií a tisku víme, že částka byla přibližně 939.000 zlatých, což byla obrovská suma," doplnil Kindl.
Oslavy včetně koňského baletu zobrazují na výstavě obrazy a grafické listy, z nichž mnohé se dochovaly v archivech kroměřížského zámku. Nechybí ani ukázka koňských postrojů či dobové šaty. Výstava byla loni v červnu až říjnu k vidění v Arcidiecézním muzeu Kroměříž, její olomoucká repríza ale nabídne více informací i exponátů. "Využijeme větší olomoucký prostor, a tak se dostane i na exponáty, které jsme nemohli vystavit v Kroměříži," dodal Kindl. Přibyly tak další grafické listy zachycující operní představení nebo tisk zobrazující slavobránu, kterou v roce 1666 přijížděla infantka Markéta do Vídně.