Do Jizerských hor míří v zimě i v létě milovníci divoké přírody, historie i sportovních aktivit. Tou správnou volbou jsou i pro majitele psů, kteří chtějí svého čtyřnohého parťáka vzít na výlet s sebou. Užijí si spolu procházky po přírodních zajímavostech a památkách nebo třeba i koupání v přehradách. Psi jsou vítanými hosty i v řadě jizerských horských chat i hotelů.
Pro majitele psů, kteří zvažují výlet do Jizerských hor, jsme sepsali pět důvodů, proč by neměli vůbec váhat:
1. Přírodní koupání
Většina psů hrátky ve vodě miluje a je to pro ně skvělá zábava. Jizerské hory nabízejí řadu přírodních koupališť, kde se bude líbit lidem i jejich čtyřnohým společníkům. Přímo v Jablonci mohou vyrazit na přehradu Mšeno, kde je koupání psů v letní sezoně povolené v nádržích II a III. Při návštěvě Liberce se dá se psem koupat v přehradě Harcov. V Mníšku je psům přístupná přehrada Fojtka a ve Vesci rybník zvaný Tajch. Koupání se psy je možné také v nejvýše položené přehradě Jizerských hor - vodní nádrži Bedřichov, která se nachází uprostřed rašelinišť.
2. Přátelské hotely a chaty
Hotely i horské chaty už počítají s tím, že pes bývá součást rodiny, a na jejich ubytovávání jsou připravené. Některé jdou ještě dál a snaží se pobyt lidským i zvířecím hostům maximálně zpříjemnit. Například wellness hotel Rehavital v Jablonci má na recepci psí bar, v zahradě psí výběh a na pokojích čekají na čtyřnohé návštěvníky připravené pamlsky a miska s vodou.
3. Procházky bez vodítka
Jizerské hory nejsou tak zavalené turisty jako Ještěd nebo nedaleké Krkonoše, proto si návštěvníci se psy mohou užít pohodové vycházky, na kterých většinu času zvíře nemusí být na vodítku. Krásnou a nepříliš náročnou procházkou je například výlet k vodopádům na Jedlové vedoucí z Josefova Dolu. Každý návštěvník by samozřejmě měl ručit za chování svého psa, který by měl vždy přiběhnout na zavolání a neútočit na jiná zvířata nebo lidi. Pozor je potřeba si dát při překročení hranice s Polskem, kde jsou pravidla pro pohyb psů v přírodě přísnější a v chráněných oblastech by měli být stále na vodítku.
4. Volně přístupné památky
Pro výlety za poznáním, na kterých své majitele doprovodí i psí společník, jsou Jizerské hory ideální. S touto oblastí se pojí slavná historie sklářského řemesla sahající až do 14. století. Pozůstatky původních skláren, které využívaly palivo z hustých okolních lesů, se dodnes dají objevit při procházkách po značených turistických trasách. K nejvýznamnějším památkám patří bývalá sklářská osada Kristiánov se zachovalým stavením, ve kterém vznikla expozice o sklářské tradici a životě tamních obyvatel. Výlet na rozhlednu na vrcholu Černá studnice lze spojit se zastavením u památníku staré sklárny, která zde vznikla v polovině šestnáctého století a fungovala 165 let. K nejzajímavějších technickým památkám v Jizerských horách se řadí takzvaná "protržená přehrada", která dodnes připomíná katastrofu, která se zde odehrála v roce 1916. Přehrada, která měla chránit vesnice po proudu před náhlými povodněmi, se rok po svém uvedení do provozu protrhla a zatopila celé údolí. Zemřelo tehdy 60 lidí a stovka domů byla zničena.
5. Psi mohou i do muzea
Ne v každém muzeu jsou psí návštěvníci vítaní, ale najdou se místa, kam zvířata mohou. Příkladem je Zemědělské muzeum v Pěnčíně, kde si mohou lidé prohlédnout historické zemědělské stroje, které používali hospodáři na Jablonecku a Turnovsku. Vzpomínky na drsný život obyvatel hor dosud uchovává osada Jizerka, kde stojí i muzeum. Stará řemesla zase připomíná Jindřichovický skanzen s funkčním větrným mlýnem.