Skauting
Pionýr stále patří k největším mládežnickým organizacím v Česku
18.08.2018 18:33
Ačkoli řada lidí si Pionýra spojuje především s dobou před rokem 1989, tato organizace zůstává druhým největším sdružením dětí a mládeže v České republice. V současnosti má přes 14 tisíc členů, řekl jeho mluvčí Jakub Kořínek. K některé z aktivit Pionýra se podle něj aspoň jednou za rok připojuje dalších asi 35 až 40 tisíc dětí. V popularitě ho předstihl skaut se více než 60 tisíci členy.
Současný Pionýr funguje od roku 1990 jako nezávislý demokratický spolek. Vznikl přeměnou z Pionýrské organizace Socialistického svazu mládeže, která za komunismu sjednocovala všechny mládežnické spolky. Samostatný Pionýr se vytvořil poprvé před 50 roky v době uvolnění politických poměrů během takzvaného pražského jara a po vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 takto existoval dva roky.
V okamžiku obnovení činnosti v roce 1990 měl Pionýr zhruba 100 tisíc členů, toto číslo se ale rychle měnilo, takže na konci 90. let bylo pionýrů kolem 25 tisíc. Před deseti lety byl počet členů 17 tisíca nejméně jich měl Pionýr v roce 2014, kdy jich bylo necelých 14 tisíc. Od té doby se podle Kořínka počet členů zvýšil asi o 6 set. Nárůst zřejmě souvisí i s dorůstáním dětí ze silných ročníků narozených kolem roku 2008.
Některé pionýrské skupiny po listopadu 1989 ukončily svou činnost, jiné se přeměnily na místní sdružení, nebo přecházely například do Junáka, Duhy, České tábornické unie a dalších organizací. Pionýr pak začal být přístupný i pro nečleny, kteří se mohou pravidelně účastnit jeho činností v otevřených volnočasových klubech. V současnosti do nich pravidelně dochází 1,5 až 2 tisíce dětí bez členství.
"Z tohoto hlediska lze členy považovat spíše za jádro účastníků naší činnosti. Tento přístup je jednou z hlavních charakteristik současného Pionýra a odlišuje nás od některých jiných organizací, jako je například Junák - český skaut," řekl Kořínek. Od Junáka se Pionýr liší také tím, že nerozděluje oddíly na dívčí a chlapecké, ale má je smíšené.
Počet pionýrských klubů se podle Kořínka pohybuje kolem stovky. Některé skupiny fungují podobně jako komunitní centra a nabízejí pravidelné aktivity, jiné pořádají několikrát do roka velké akce pro veřejnost. Různých pionýrských akcí se účastní kolem 30 tisíc lidí, z nichž přibližně dvě třetiny nejsou členy Pionýra.
Největší otevřenou akcí Pionýra je Ledová Praha, které se naposledy letos v zimě zúčastnilo asi 15 tisíc lidí, z toho kolem 10 tisíc nečlenů. Přesnou evidenci účastníků Pionýr nemá, podle odhadů se nicméně aspoň jednou ročně do některé z jeho aktivit zapojí 35 až 40 tisíc lidí. "Předpokládáme, že minimálně polovina tohoto počtu se účastní více aktivit během roku," dodal Kořínek.
Největší hnutí pro děti a mládež je v Česku, podobně jako jinde ve světě, skauting, který vznikl v roce 1907 v Anglii. Počet skautů v ČR vzrostl za posledních 12 let o třetinu. Nyní je jich přes 60 tisíc. V celkem 216 zemích světa se skautingu věnuje přibližně 50 milionů dětí a mladých lidí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.