Milovníci barvitých historek tvrdí, že tatarský biftek se do Evropy dostal s kočovnými Tatary, kteří maso vozili pod sedlem, kde se během jízdy krásně rozklepalo. Podle odborných zdrojů se syrové hovězí maso se žloutkem, cibulí a ochucené kapary začalo podávat až na přelomu 19. a 20. století ve Francii jako "steak à l' américaine" až do chvíle, kdy jeden kuchař nepřidal žloutek a naopak k masu podával tatarskou omáčku.
O tom, jak připravit ten "pravý" tatarský biftek a jaké použít ingredience, se vedou nekonečné a nezřídka vášnivé diskuse. Ale i v tomto případě platí jiný kraj, jiný mrav, a tak se složení a postup liší podle země, kde se "tatarák" připravuje. Vyzkoušejte ho třeba po italsku s rajčatovou marmeládou.
Ingredience (pro 1 osobu):
- 80 gramů hovězí svíčkové
- jeden sýr burrata
- extra panenský olivový olej
- sůl a pepř
- pannate - jedno balení
- lístky bazalky na ozdobu
rajčatová marmeláda
- 1 kg čerstvých rajčat
- olivový olej
- 200 g krupicového cukru
- 2 lžíce medu
- 200 g citronové štávy (asi 3 ks citronů)
Filet ze svíčkové nakrájíme na velmi tenké plátky, následně rozkrájíme na úzké proužky. Proužky masa dále krájíme na maličké kostičky. Přidáme olivový olej, osolíme a opepříme dle chuti.
Tataráček servírujeme s rajčatovou marmeládou, sýrem burrata a plátky pannete.
Marmeládu připravujeme nejlépe z čerstvých rajčat Datterino. Rajčata omyjeme, nakrájíme na půlky, promícháme s kapkou olivového oleje, vložíme do zapékací mísy a pečeme v troubě cca 40 minut při teplotě 140 C.
Přípravu si můžete zjednodušit tím, že použijete středně sušená cherry rajčátka.
Mezitím si připravíme citronovou štávu , kterou smícháme s cukrem, medem.
Směs nalijeme do pánve, přivedeme k varu povaříme asi 5 minut. Poté do pánve přidáme rajčata a necháme povařit dalších 15 minut. Hotovou směs necháme vychladnout. jednu porci tataráčku podávejte se dvěma lžícemi marmelády. Zbytek můžete uchovat zbytek po krátkou dobu v lednici ve sklenici.
Podává se se sklenkou prosecca nebo vína.