Četli jsme ji v dětství, vyprávíme o ní dětem a rok co rok usedáme vždy na Štědrý den k televizi hlavně kvůli ní. Podle průzkumu agentury SC&C je filmová pohádka Tři oříšky pro Popelku s Libuší Šafránkovou a Pavlem Trávníčkem mezi diváky jasně nejoblíbenější. Jednoznačně porazila Pyšnou princeznu i Princeznu se zlatou hvězdou. Příběh chudé dívky umouněné od popela znají lidé na celém světě. A tenhle příběh, který je starší než Nový zákon, nás stále fascinuje.
Mimochodem - právě po Popelce sáhnul po 2. světové válce filmový producent Walt Disney, když se tehdy propadnul do finančních potíží. Věděl, že pokud jeho další snímek nezaboduje, zkrachuje celé studio. Popelka ho tehdy zachránila. Diváci si ji zamilovali a film získal v roce 1950 i tři nominace na Oscara.
Vůbec poprvé ovšem Popelku přivedl na filmové plátno v němém osmiminutovém snímku Cendrillon režisér Georges Mélies - psal se prosinec 1899. Od té doby vznikly stovky nejrůznějších filmových verzí Popelky. Mezi ty nejpovedenější ale patří právě ta "naše" z roku 1973. Byla natočena v koprodukci s německými studii a dodnes se rok co rok vysílá v televizi nejen v Česku, či Německu, ale třeba i ve Finsku nebo Norsku. Česká Popelka je totiž v lecčems jiná než ostatní.
Zatímco tradiční Popelky jsou zakřiknuté, útrpně snášejí šikanu macechy a nevlastních sester a pasivně čekají na pomoc kouzel, ta česká je mnohem emancipovanější, bravurně střílí z kuše, cválá na koni a dokáže prince pěkně provokovat.
I proto stále patří k nejdražším českým filmům - koupit si její vysílací práva stojí v tuzemsku přes milion korun. A její cena neklesá. Přestože bude letos v televizi na Štědrý den už podvaatřicáté (v tomto roce ji vysílá Nova), pravidelně se na ni dívá kolem 30 % české populace. Rekordu dosáhla Popelka v roce 1998, když ji na ČT 1 sledovalo 38,7 % lidí.
ZobrazKviz 2