Pohoda domova
Trvalky na skalky aneb Krásný svah v zahradě
29.07.2021 14:42
Pro ucelení designu svahovité zahrady je atraktivním řešením skalka, která vytvoří nepřehlédnutelný a jednoznačně zajímavý prvek. Při správném výběru kamenů a trvalek vám navíc poslouží i mnoho let.
Stavba skalky je nejen časově, ale i finančně náročná, proto je třeba dobré plánování, které ušetří především pozdější nesnadné předělávání. Skalku je nezbytné navrhovat také s ohledem na charakter okolní zahrady, aby do jejího konceptu vhodně a nenásilně zapadla. "Skalka není jen o vzhledu a designu. Je třeba myslet na to, že například skalka pro stínomilné rostliny má mít sklon severním směrem, naopak skalka pro světlomilné a teplomilné rostliny má být orientována na stranu jižní či západní. Na skalce bychom zároveň měli společně pěstovat pouze druhy, které vyžadují podobné podmínky, tedy stejný typ půdy a množství závlahy," radí David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.
Skalničky pro blaho včel
Mnohé skalničky jsou ideálním životním prostředím pro včely a jiný opylující hmyz. Zejména pro divoké včely nabízejí nádherně kvetoucí trvalky bohatou potravu od jara až do podzimu. Toto životní prostředí nenabízí včelám výhody jen v létě. "Také v zimě mohou larvy divokých včel a další živočichové přezimovat v odkvetlých trvalkách, které jim skýtají dobrou ochranu," doplňuje David Benda. Pro každé roční období existují ty správné trvalky. "Pokud chcete, aby vaše skalka byla co nejdéle hezká, měli byste při sázení zohlednit časový průběh. Naplánujte si výsadbu tak, aby v průběhu roku stále něco kvetlo," doporučuje odborník z Hornbachu.
Na skalkách je nejčastěji k vidění netřesk, opuncie, rozchodníky, lomikámen, šalvěj, levandule, hvozdík či kamejka. Zajímavým doplňkem jsou i okrasné trávy. Podle nároků na vybrané rostliny je dobré připravit si kvalitní substrát. "Obecně se pro rostliny vyžadující kyselé půdy doporučuje substrát rašelinový, pro rostliny se zásaditou půdou je naopak vhodný takový, který má přídavek vápence," říká odborník David Benda, a dodává: "Například pro suchomilné druhy rostlin je potřeba připravit dobře propustný a rychle vysychající substrát, který disponuje vyšším podílem písku a štěrku." Stejně tak je důležité myslet i na odtok přebytečné vody.
Okrasné a záhonové trvalky jsou náročné a potřebují mnoho živin. Proto je vhodné je hnojit každý rok, ideálně speciálním hnojivem pro trvalky. Jelikož trvalky jsou na stejném místě několik let, neuškodí jim, pokud se jim občas dopřeje lázeň z půdního aktivátoru a čerstvého výsadbového substrátu.
Kameny dodají punc
Zapomínat by se nemělo ani na správný výběr kamenů. "Kyselomilné druhy rostlin nelze pěstovat na skalce z vápencových kamenů, neboť tyto kameny půdu postupně neutralizují, a připravují tak rostliny o potřebné živiny," upozorňuje odborník David Benda z Hornbachu. Na zdobení záhonů se dají využít okrasné kameny zajímavých tvarů, štěrk či barevné kamenné drtě z různých materiálů, které pomohou zvýraznit terén. Skalky z okrasných kamenů dodají vaší zahradě tu správnou atmosféru.