Praktická alternativa
Vytápění pomocí ekobrikety
22.06.2022 09:00
Pokud nemáte dost místa na uskladnění dřeva nebo energii na štípání, sáhněte po praktické alternativě, která vám usnadní život. O čem je řeč?
Univerzálnost briket
Dřevní zbytky z pil či jiného dřevozpracovatelského podniku nekončí na smetišti, ale jsou prospěšně zužitkované. Kůra, piliny i dřevní drť se bez přidání pojiv či jiných aditiv stlačí vysokým tlakem do různých tvarů a vznikají vysoce výhřevné dřevěné brikety. Výhodou briket je jejich univerzálnost, protože je lze použít do jakéhokoli kotle či kamen. Nebojte se využít jejich vlastností a najděte si ten správný typ pro své topné zařízení.
Často jsou používány i jako brikety do krbu. Podobnost s polínkem dřeva je veliká, proto si užijte i estetickou stránku topení s těmito vynikajícími pomocníky. Vyskládejte je třeba do interiéru vedle krbu a naaranžujte si tak příjemné zákoutí.
Výhřevnost briket
Častým omylem spotřebitelů je přesvědčení, že například bukové brikety (z tvrdého dřeva) jsou mnohem více výhřevné než ekobrikety z měkkého dřeva. Ale není tomu tak. U brikety dřevěné je důležité, jak je lisována (jakou silou a na jakou hustotu). Když srovnáme hustoty měkké i tvrdé brikety, mohou se hodnoty absolutně shodovat. Jediným faktem zůstává, že u např. smrkových lze předpokládat, že budou hořet rychleji, ale na výhřevnost dřevina opravdu vliv nemá.
Hotovo - hoříme!
Jedná se o hotový produkt, který nemusíte dále sekat, krátit nebo sušit. Tudíž jsou ekobrikety vhodné k okamžitému topení. Vůbec o ničem nepřemýšlejte a rovnou zažehněte pod kotlem. Příjemné teplo se dostaví okamžitě. Díky svým vlastnostem ekobrikety vynikají dlouhou dobou hoření a žhnutí, a proto nabízejí výhodný poměr cena/výkon. Tím, že mají vyšší hustotu než dřevo a podíl vody je nižší, udělají více "práce".
Jakou briketu vybrat?
Dřevěné brikety se dělí na dva základní druhy. Těmi jsou válce a RUF neboli cihličky. Rozdíl je především ve výrobě. Zatímco válce se lisují mechanickým tlakem při teplotě kolem 120 stupňů, cihličky se lisují pneumatickým stlačením. Dále se vyrábějí tzv. puky, které se hodí do menších topenišť. Vždy volte briketu především podle velikosti topeniště. Počítat se musí s určitou rozpínavostí brikety během hoření.
"Dostali jste se do fáze, že jste rozhodnutí ekobrikety vyzkoušet a nevíte si rady s nákupem či výběrem? Není nic jednoduššího než kontaktovat odborné prodejce, kteří se budou vašim požadavkům rádi věnovat," dodává poradce z e-shopu s tuhými palivy Optimtop.cz.