Setkání muzikologů
Anežský klášter bude hostit odborníky na středověkou hudbu
03.07.2017 11:00
Největší setkání odborníků na středověkou a renesanční hudbu se uskuteční od úterý do neděle v Anežském klášteře v Praze. Setkání muzikologů se zúčastní přes tři stovky českých a zahraničních odborníků. Akci doprovodí série koncertů a výstav, na nichž si bude veřejnost moci prohlédnout například originál známého Jistebnického kancionálu, sdělila Ina Píšová, mluvčí Filozofické fakulty UK.
Jistebnický kancionál z 15. století si lidé budou moci prohlédnout od 5. do 9. července v Českém muzeu hudby na výstavě Hudební klenoty české reformace. Ukáže kolekci nejvýznamnějších hudebních pramenů české hudby před rokem 1620.
Idea každoročního muzikologického setkání Medieval and Renaissance Music Conference vzešla v 70. letech 20. století ze vzrůstajícího zájmu o výzkum hudby před rokem 1600. Zprvu britská iniciativa se v 90. letech ujala i na pevnině a od té doby se v pořadatelství střídala kontinentální západoevropská a ostrovní města, například Oxford, Vídeň, Tours, Barcelona, Brusel či Utrecht. Se 45. ročníkem konference se Praha stala prvním městem za někdejší železnou oponou, které tuto akci hostí.
Na konferenci, kterou pořádají Ústav hudební vědy FF UK a Nadace pro dějiny kultury ve střední Evropě, se sjede 270 referujících účastníků z 28 zemí. Chtějí představit středověkou a renesanční hudbu jako stále živé a aktuální téma. "Již několik generací evropských muzikologů se snaží skrze písemné prameny hledat cesty ke zvukové podobě a vícerozměrnému obrazu naší minulosti a přitom odkládat brýle politiky, světonázoru i individuální kulturní zkušenosti," uvedla jedna z organizátorek, Lenka Hlávková z Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty.
Ve středu zazní v Anežském klášteře pro účastníky konference program Regina luctus - Královna smutku, věnovaný hudbě přelomu 13. a 14. století spojené s královským dvorem Václava II. a Guty Habsburské. Pro veřejnost je připraven koncert v pátek večer v kostele U Salvátora v Salvátorské ulici a je věnován 500. výročí luterské reformace. Vystoupí vokální soubor Societas Incognitorum a zazní mimo jiné hudba pražských luteránských skladatelů rudolfinské doby.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.