Historický festival
Archeoskanzen v Modré se vrátí v čase. V areálu proběhne bitva
10.08.2017 17:35
Archeoskanzen v Modré na Uherskohradišťsku se o víkendu vrátí zpět v čase o více než tisíc let. V jeho areálu se utkají při historickém festivalu Veligrad bojovníci z dob Velké Moravy. Návštěvníci mohou projít oživeným hradištěm, zhlédnout bitvu, seznámit se s dobovými řemesly a ochutnat dobové pokrmy. Festival se letos koná podvanácté.
Akci pořádají Archeoskanzen Modrá a skupina Velkomoravané. Včetně doprovodného programu vystoupí přes 200 příznivců historických bojů z Česka, Slovenska a Polska. "Zhruba stovka účastníků se přímo zapojí do bitvy. Další z nich tvoří řemeslníci, hudebníci nebo prodejci," řekl Jaroslav Křivánek ze skupiny Velkomoravané.
Scénář bitvy bude jako obvykle motivovaný konkrétní historickou událostí. Tentokrát se má vztahovat k úplným prvopočátkům Velké Moravy. "Budeme dobývat Pribinovo knížectví na Slovensku," uvedl Křivánek. Takzvané Nitranské knížectví připojil Mojmír I. v roce 833 k Velké Moravě. Jeho dosavadní vládce Pribina byl nucen uprchnout.
Novinkou festivalu budou sokolnická vystoupení nebo povídání o historii lukostřelby s praktickými ukázkami. Návštěvníci se mohou těšit také na dětské bitvy, které se v programu objevily poprvé loni. "Měly velký úspěch, proto jsme letos rozšířili množství dětské výzbroje, aby se bitev mohlo zúčastnit co nejvíce malých zájemců," uvedl Křivánek.
Po oba dny budou v hradišti k vidění ukázky dobového života včetně historického tržiště, ukázek dobových řemesel i přednášek o životě na Velké Moravě. Sobotní program zpestří velkomoravský trojboj, nedělní bojový turnaj. "Trojboj je každý rok jiný. Jeho letošní disciplíny ale neprozradíme, budou pro účastníky překvapením," řekl Křivánek. Vstupné na festival stojí 140 korun, studenti, senioři a děti do 15 let zaplatí 90 korun.
Skanzen v Modré leží v těsné blízkosti poutního místa Velehrad v místě původního velkomoravského osídlení. Napodobuje slovanské opevněné sídliště z doby Velké Moravy. Areál tvoří stavby, jejichž části zahloubené do země mají předlohy ve skutečných archeologických objektech, nadzemní části jsou rekonstrukcemi, které vznikly na podkladě konkrétních nálezů. Skanzen a sousední expozici Živá voda loni navštívilo 223 tisíc lidí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.