17. a 18. století
Barokní slavnost v Kroměříži připomene i morovou epidemii
03.05.2017 10:15
Barokní slavnost v Kroměříži ukáže, jak vypadal život ve městě v 17. a 18. století, a připomene i morovou epidemii. Akce pořádaná v sobotu 20. května nabídne i průvod družiny v dobových kostýmech a žehnání repliky městského praporu z roku 1637.
Slavnost začne ve 13.00 žehnáním praporu v kostele sv. Mořice. "Půjde o věrnou repliku městského praporu z roku 1637, pod kterým Kroměřížané v roce 1643 marně bránili město před švédskými vojsky generála Torstensona a odbojnými Valachy," popsal Evžen Petřík ze skupiny historického šermu Biskupští manové z Kroměříže.
Od kostela sv. Mořice se poté vydá průvod více než 70 účastníků v dobových oděvech na Velké náměstí, kde od 14.00 začne hlavní program zahrnující vystoupení hudebních, tanečních a šermířských skupin, přehlídky historických oděvů a bitevní ukázky. Biskupští manové připravují i scénku s tématem morové epidemie v Kroměříži.
"Historickou hudbu například přiblíží skupina Calata, dobové tance převede soubor Lucretia, taje barokního odívání odhalí Alla Danza z Brna, přijedou i šermířské skupiny Cruentus a Les Enfantes Perdus a k vidění bude dokonce i dobová kuchyně s ukázkami pokrmů, které neodmyslitelně k době baroka patří," doplnil Petřík.
Baroko sehrálo v dějinách Kroměříže významnou roli. "Italští architekti Filiberto Lucchese a Giovanni Pietro Tencalla přestavěli ve druhé polovině 17. století do raně barokní podoby jak Arcibiskupský zámek, tak Květnou zahradu. V době baroka byly postaveny oba morové sloupy a kostel sv. Jana Křtitele dokonce patří k nejkrásnějším památkám 18. století na Moravě," řekl vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu kroměřížské radnice Pavel Zrna.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.